Załącznik do uchwały Nr XVIII/71/04
Rady Gminy Męcinka
z dnia 31 marca 2004 r.
Program współpracy Gminy Męcinka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2004 rok
Podstawowym celem, któremu ma służyć wprowadzenie Programu, jest budowanie partnerstwa pomiędzy administracją samorządową a organizacjami pozarządowymi, oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Program ma w szczególności na uwadze:
1)zwiększenie aktywności poprzez pełniejsze zaspokajanie potrzeb mieszkańców Gminy,
2)stworzenie warunków do powstania inicjatyw i struktur funkcjonujących na rzecz społeczności lokalnych,
3)umacnianie w świadomości społecznej poczucia odpowiedzialności za siebie, swoje otoczenie i lokalną wspólnotę,
4)integrację podmiotów realizujących zadania publiczne,
5)prezentację dorobku wsi i promowanie jej osiągnięć,
6)udzielanie pomocy w pozyskiwaniu środków, pochodzących z Unii Europejskiej lub innych źródeł zewnętrznych, na realizację zadań własnych Gminy, w tym szczególnie na zadania inwestycyjne.
Program adresowany jest do:
1)organizacji pozarządowych,
2)osób prawnych i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów
o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz
o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
3)stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, zwanych dalej organizacjami pozarządowymi.
Głównymi podmiotami, realizującymi ze strony Gminy określoną powyżej współpracę, będą w 2004 r.:
1)Rada Gminy w Męcince w zakresie wytyczania polityki społecznej i finansowej,
2)Wójt Gminy, w zakresie realizacji polityki społecznej i finansowej,
3)samodzielni pracownicy urzędu gminy,
4)Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
7)Gminna Biblioteka Publiczna,
8)Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Współpraca Gminy z organizacjami pozarządowymi dotyczy realizacji zadań publicznych, określonych w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w zakresie odpowiadającym zadaniom gminy.
Współpraca pomiędzy Gminą a organizacjami pozarządowymi o charakterze wsparcia finansowego może być prowadzona w szczególności poprzez:
1)zlecanie organizacjom pozarządowym realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie w formie:
a)powierzania wykonywania zadań publicznych, wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji,
b)wspierania takich zadań, wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.
Środki finansowe na realizację zadań publicznych będą przyznawane w drodze:
1)konkursu ofert złożonych przez poszczególne organizacje,
2)zakupu potrzebnych usług w trybie i na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych .
Samodzielne stanowisko ds. oświaty we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz z organizacjami pozarządowymi realizować będzie przedsięwzięcia dotyczące edukacji dzieci i młodzieży, poprzez wprowadzenie zajęć pozalekcyjnych, propagowanie zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie patologiom społecznym, podniesieniem poziomu nauczania, organizowanie wypoczynku letniego i zimowego dzieci i młodzieży.
Samodzielne stanowisko ds. kultury i sportu współpracuje z organizacjami pozarządowymi w dziedzinach dotyczących życia kulturalnego na wsi oraz zajęciami sportowo - rekreacyjnymi dzieci i młodzieży poprzez organizację imprez wiejskich i gminnych, jak również zajęciami sportowymi na terenie obiektów gminnych.
Samodzielne stanowisko ds. ochrony środowiska we współpracy z organizacjami pozarządowymi realizować będzie zadania dot. ekologicznego stylu życia, ochronę obszarów Parku Krajobrazowego Chełmy, poprzez edukację środowiskową w formie szkoleń bądź pogadanek, organizowanie happenningów ekologicznych, propagowanie selektywnej zbiórki odpadów oraz zorganizowanie ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Przy współpracy z organizacjami pozarządowymi pozyskiwać będzie również środki z Unii Europejskiej na realizację zadań własnych gminy, w tym szczególnie na inwestycje dot. budowy nowych wodociągów oraz kanalizacji, poprawę stanu dróg oraz środki na rozwój turystyki i gospodarstw agroturystycznych.
Samodzielne stanowisko ds. ochrony przeciwpożarowej i samodzielne stanowisko ds. obrony cywilnej we współpracy z organizacjami pozarządowymi realizować będzie zadania dotyczące ratownictwa i ochrony ludności oraz pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych i upowszechnianie wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa, poprzez prelekcje, szkolenia oraz udzielanie pierwszej pomocy.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych może zlecić w drodze umowy, m.in. organizacjom społecznym, fundacjom i stowarzyszeniom, realizację zadań z zakresu pomocy społecznej oraz wspiera je w tym finansowo. Zlecanie realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej odbywa się wyłącznie na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej i służyć będzie zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych rodzin oraz umożliwianie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka, poprzez m.in. prowadzenia usług opiekuńczych, zbiórek rzeczy zbędnych, prowadzenie punktu charytatywnego, prowadzenie programów terapeutycznych dla osób uzależnionych od alkoholu bądź narkotyków oraz członków ich rodzin, udzielanie schronienia osobom bezdomnym, prowadzenie ośrodka wsparcia dla rodzin.
Gminna Biblioteka Publiczna we współpracy z organizacjami pozarządowymi realizować będzie zadania dot. propagowania czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i osób starszych, poprzez naukę głośnego czytania, prelekcje i spotkania z twórcami.
Organizacja pozarządowa oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 mogą z własnej inicjatywy złożyć ofertę realizacji zadań wymienionych w ww. programie, bądź też zostanie ogłoszony konkurs ofert co najmniej z trzydziestodniowym wypowiedzeniem. Ogłoszenie winno zawierać informacje określone w art. 13 ust.2 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Odrębną uchwałą budżetową zostaną określone środki na cele przewidziane w programie.
Powyższy program określa generalne zasady współpracy samorządu lokalnego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.