Protokół Nr XV
Protokół Nr XV/03
z piętnastej sesji Rady Gminy Męcinka
w dniu 30 grudnia 2003 r.
Godzina rozpoczęcia sesji - 10 00
Godzina zakończenia sesji - 12 00
Na stan 15-tu radnych w sesji uczestniczyło 15-tu radnych.
Na sesję Rady Gminy Przewodniczący zaprosił i bardzo serdecznie przywitał :
1. Radnych Rady Gminy Męcinka,
2. Wójta Gminy,
3. Zaproszonych gości, w tym odchodzącego na emeryturę Instruktora ODR-u - Ludwika Kanaka, Konsultanta Punktu Uzależnień w Piotrowicach - lekarza psychologa Sławomira Bartczaka
4. Sołtysów wsi,
5. Dyrektorów szkół,
6. Mieszkańców gminy.
Otwarcie sesji.
Otwarcia sesji Rady Gminy Męcinka dokonał Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Prędkiewicz wypowiadając formułę " Otwieram dziewiątą sesję Rady Gminy Męcinka". Na wstępie stwierdził, że na stan 15 - tu radnych obecnych jest 15 radnych, co stanowi quorum przy którym Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Następnie przedstawił porządek obrad, który przewidywał :
1. Otwarcie sesji.
2. Informacja Wójta Gminy o pracy w okresie od ostatniej sesji.
3. Zgłaszanie interpelacji, wniosków i zapytań.
4. Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie :
1/ zatwierdzenia planów pracy Rady Gminy i Komisji Stałych Rady Gminy Męcinka na 2004 rok,
2/ obniżenia wysokości wskaźników procentowych przyjmowanych do ustalania wysokości dodatków mieszkaniowych,
3/ zamiaru dokonania przekształceń organizacyjnych w funkcjonowaniu publicznych szkół podstawowych na terenie gminy Męcinka.
5. Sprawy różne.
6. Odpowiedzi na interpelacje, wnioski i zapytania.
7. Zamknięcie sesji.
W sprawie porządku obrad głos zabrał Wójt Gminy i zwrócił się z wnioskiem o wniesienie pod obrady rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Męcinka na rok 2003.
Innych wniosków ani uwag w sprawie porządku obrad nie było.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wprowadzenia dodatkowego podpunktu "zmiany uchwały budżetowej na rok 2003" w punkcie dot .podjęcia uchwał.
Za wprowadzeniem zmiany głosowało 15-tu radnych (jednogłośnie).
Przewodniczący Rady stwierdził zmianę porządku obrad w związku z prowadzeniem dodatkowego 4 podpunktu o treści "zmiany uchwały budżetowej na rok 2003" w punkcie 4-tym "Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie:".
Punkt 2. Informacja Wójta Gminy o pracy w okresie od ostatniej sesji.
Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie między sesjami zawierała następujące informacje :
W dniu 22 grudnia 2003 r. przesłano droga internetową (do Komisji Europejskiej w Brukseli i do ARiMR we Wrocławiu) ogłoszenia o przetargach nieograniczonych na wykonanie dwóch zadań inwestycyjnych finansowanych z programu SAPARD tj :
Budowa kanalizacji Piotrowice - Chełmiec,Budowa wodociągu Pomocne - Kondratów.
W dniu 6 stycznia ogłoszenie o przetargach zostanie opublikowane w Gazecie Wyborczej w wydaniu ogólnopolskim.
23 grudnia 2003 zorganizował podsumowanie dotychczasowej pomocy dla gospodarstwa rolnego Pani Teresy Sroki. zam. Przybyłowice , które straciło płynność finansową oraz podjęcie następnych kroków, umożliwiających przetrwanie gospodarstwa.
Radni nie wnieśli żadnych uwag ani wniosków do przedstawionej informacji.
Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Gminy Męcinka przyjęła informację
Wójta Gminy o działalności w okresie pomiędzy sesjami do akceptującej wiadomości.
Punkt 3. Zgłaszanie interpelacji wniosków i zapytań.
Radni zgłosili następujące interpelacje, wnioski i zapytania :
Franciszek Lulek z Myślinowa
- Wystąpić do RDP do Wrocławia o wybudowanie zjazdu do przepompowni w Muchowie z drogi wojewódzkiej Nr 365.
Jerzy Prus z Małuszowa
- Nawiązując do informacji Wójta odnośnie pomocy dla gospodarstw rolnych zwrócił się z wnioskiem o przeanalizowanie pomocy dla gospodarstw agroturystycznych.
- Załatwić sprawę zdewastowanej drogi wewnątrz wsi biegnącej do skupu. Starostwo Powiatowe na jego zapytanie odpowiedziało, że w wykazie dróg powiatowych droga ta nie figuruje i nie będą zajmować się jej remontem.
Przewodniczący Rady poinformował, że na zgłoszone interpelacje, wnioski i zapytania zostaną udzielone odpowiedzi w końcowej części obrad. W przypadku niemożności udzielenia odpowiedzi wyjaśnienie zostanie udzielone na piśmie w terminie 14-tu dni.
Punkt 4 . Rozpatrzenie i podjęcie uchwał.
1/ Jako pierwszy projekt uchwały rozpatrzone zostały projekty planów pracy Rady Gminy i Komisji Stałych Rady Gminy Męcinka na 2004 rok.
Ustalono, że radni zapoznali się z propozycją planu pracy rady i komisji na rok 2004 poprzez otrzymane materiały przed sesją.
Radni nie wnieśli żadnych uwag ani wniosków w sprawie propozycji planów.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy , zgodnie z załącznikami do uchwały.
Radni poprzez głosowanie 15 "za" (jednogłośnie) podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu pracy Rady Gminy i Komisji Stałych Rady Gminy Męcinka na rok 2004 i uchwała w tej sprawie Nr XV/62/03 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
2/ Kolejny rozpatrzony projekt uchwały dotyczył obniżenia wysokości wskaźników procentowych przyjmowanych do ustalania wysokości dodatków mieszkaniowych.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował obecnych, że Komisja Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej zapoznała się z projektem uchwały i zaopiniowała go pozytywnie.
Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy. W sprawie tego projektu zasygnalizował, że podjęcie takiej uchwały jest zasadne, gdyż jest to kolejne zadanie dla gmin przekazane ustawą bez przekazania środków. Na pomoc tą gmina musi wygospodarować środki w budżecie. Spodziewać się można, że wnioskodawców dodatków mieszkaniowych będzie przybywać dlatego też właściwym jest obniżenie punktów procentowych.
Skarbnik Gminy poinformowała obecnych o zmianach w ustawie z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego które to zmiany są na niekorzyść gmin tj. konkretnie gminy nie będą już otrzymywać dotacji celowych na realizację dodatków mieszkaniowych w związku z czym ustawa ta wprowadziła zmianę w przepisach obowiązujących i w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych określiła właściwość organów w tej sprawie, wysokość dodatku mieszkaniowego, a także zapis, że Wypłata dodatków mieszkaniowych jest zadaniem własnym gminy i że, Rada Gminy w drodze uchwały może podwyższyć lub obniżyć nie więcej jak o 20 punktów procentowych wydatków określonych w przepisach.
W sprawie projektu uchwały glos zabrali :
Radny Wojciech Lichoń zwrócił się z zapytaniem jaki procent czynszu był płacony uprawnionym.
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że wysokość dodatku mieszkaniowego nie przekracza 70 % wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego lub 70 % faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia tego lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni.
Radny Jerzy Prus zwrócił się z zapytaniem - jak przedstawia się realizacja czynszów mieszkaniowych.
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że czynsz przez uprawnionych do otrzymania dodatków mieszkaniowych jest wpłacany , a to także z uwagi na to by mogli w dalszym ciągu korzystać z dodatku.
Więcej zapytań ani wniosków w sprawie projektu uchwały nie było.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie podjęcie uchwały w sprawie obniżenia wysokości wskaźników procentowych przyjmowanych do ustalania wysokości dodatków mieszkaniowych.
Za podjęciem uchwały w ww. sprawie głosowało 15-tu radnych (jednogłośnie). Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Gminy Męcinka podjęła uchwałę w sprawie obniżenia wysokości wskaźników procentowych przyjmowanych do ustalania wysokości dodatków mieszkaniowych i uchwała w tej sprawie Nr XV/63/03 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
3/ Kolejny przedstawiony do rozpatrzenia projekt uchwały dotyczył zamiaru dokonania przekształceń organizacyjnych w funkcjonowaniu publicznych szkół podstawowych na terenie gminy Męcinka.
Przewodniczący rady poinformował obecnych, że Komisja Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej zapoznała się z projektem uchwały na swoim posiedzeniu i poprzez głosowanie 2 glosy "za" i 2 glosy przeciw nie wyraziła opinii o przedstawiła jednoznacznej opinii w sprawie projektu.
Projekt uchwały odczytał Wójt Gminy, poinformował że jest to projekt uchwały intencyjnej.
Poprosił obecnego na sesji psychologa, świadczącego min. usługi terapeutyczne w Punkcie Konsultacyjnym w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi o wyrażenie jego stanowiska w sprawie tej inicjatywy.
Psycholog Pan Bartczak w swoim wystąpieniu zwrócił się do obecnych o rozważenie w szczególności podejścia do tego problemu ze strony rozwoju dziecka. Wyjazd do oddalonej szkoły z zabezpieczeniem opieki nie musi obrazować niebezpieczeństwa. Zgodził się z tym, że będzie to wydłużony czas dojazdu, ale będzie to również ukształtowanie dziecka pod względem radzenia sobie w określonych sytuacjach. Przebywanie w większym środowisku, ponadto w szkole, która stwarza lepsze warunki ze względu na wydawanie obiadów, bo jest stołówka , na właściwy rozwój fizyczny, bo jest sala gimnastyczna na pewno będzie miała wpływ na lepsze samopoczucie dziecka.
Radna Jolanta Dubińska nie zgodziła się z poglądem, ze w większe szkoły są dla dziecka dobrem. W molochach trudno jest dotrzeć do pojedynczego dziecka.
Pan Bartczak przyznał, że w mniejszych grupach praca z dziećmi jest łatwiejsza i niosąca większe korzyści dla dziecka. Ale jest to problem nauczycieli aby tak prowadzić zajęcia aby jak najmniej dzieci objętych musiało być zajęciami wyrównawczymi.
Radna Jolanta Dubińska stwierdziła, że ma świadomość, że reorganizacja ta jest nieunikniona ale równie dobrze mogłoby to nastąpić w latach następnych.
Radny Edmund Sekuła stwierdził, że dzieci ze szkoły w Pomocnem nie są chowane pod kloszem, ale są przeciwni z uwagi na daleki dojazd, trudne warunki w okresie zimowym z uwagi na teren górski, na brak czasu dla dzieci na naukę po lekcjach a także na wypoczynek.
Następnie Wójt Gminy podziękował Panu Bartczakowi za przekazanie swojego stanowiska w tej sprawie.
Przewodniczący rady ogłosił 10 - cio minutową przerwę.
Po przerwie głos zabrał radny Jerzy Prus - co będzie, jeżeli dzieci z obwodu szkoły w Pomocnem przejdą do szkoły poza teren gminy.
Z-ca Wójta wyjaśnił, że w tej kwestii decydują rodzice dziecka.
Więcej uwag ani zapytań w sprawie projektu uchwały nie było.
Przewodniczący rady poddał pod głosowanie w sprawie zamiaru dokonania przekształceń organizacyjnych w funkcjonowaniu publicznych szkół podstawowych na terenie gminy Męcinka.
Za podjęciem uchwały w przedstawionym brzmieniu glosowało 9-ciu radnych, 4-ch było przeciw, 2-ch wstrzymało się od głosowania.
Przewodniczący Rady stwierdził podjęcie uchwały w sprawie zamiaru dokonania przekształceń organizacyjnych w funkcjonowaniu publicznych szkół podstawowych na terenie gminy Męcinka i uchwała Nr XV/64/03 w ww. sprawie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Po podjęciu uchwały radna Jolanta Dubińska zwróciła się do radnych o wzięcie udziału w spotkaniu z rodzicami dzieci ze szkoły w Pomocnem w dniu 14 stycznia o godz. 16-tej.
4/ Następnie Rada Gminy przeszła do rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na rok 2003., wprowadzony do porządku obrad sesji w punkcie - otwarcie sesji.
Wójt Gminy poprosił o przedstawienie projektu uchwały Panią Skarbnik Gminy.
Skarbnik Gminy poinformowała, że zmiana dotyczy zmniejszenia rozchodów w związku ze spłaceniem zobowiązań wynikających z zaciągniętej pożyczki z Banku Ochrony Środowiska określonych na rok 2003 i zaproponowała aby przy tym zwiększyć wydatki w dziale 750Administracja Publiczna, rozdział 75023 Urzędy Gmin, paragraf 4210 Zakup materiałów i wyposażenia . Oznajmiła, że prognozę rozliczenia na koniec roku znała dlatego też wykorzystano przewidywaną różnice co do planu na zakup materiałów biurowych.
Radni nie wnieśli żadnych uwag ani zapytań do projektu uchwały.
Przewodniczący rady poddał pod glosowanie podjęcie uchwały w przedstawionym brzmieniu.
Za podjęciem uchwały glosowało 15-tu radnych (jednogłośnie).
Przewodniczący rady stwierdził podjęcie przez Radę Gminy uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2003 i uchwała Nr XV/65/03 w ww. sprawie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Punkt 5 . Sprawy różne.
W sprawach różnych głos zabrał Wójt Gminy. Wystąpił z podziękowaniem Panu Ludwikowi Kanakowi, który przeszedł na emeryturę .
Podziękował za dotychczasową pracę na stanowisku Instruktora Doradztwa Rolniczego na rzecz rolników i rolnictwa w gminie Męcinka. Życząc aktywnego wypoczynku, zadowolenia i pomyślności w życiu osobistym a także ciągłego kontaktu z naszą gminą wręczył podziękowanie a także album "Ostatnie dzikie miejsca w Europie" na pamiątkę. Wręczony został z tej okazji bukiet kwiatów.
W imieniu radnych i własnym podziękowania i życzenia pomyślności złożył Przewodniczący Rady.
Pan Ludwik Kanak podziękował za współpracę władzom gminy, urzędowi. Zaznaczył, że współpraca z rolnikami z terenu gminy wg jego oceny była dobra i przebiegała w miłej atmosferze. Oświadczył, że jeżeli będzie taka potrzeba służyć może pomocą.
Punkt 6 . Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych .
Wójt Gminy poinformował radnych i sołtysów, że na wszystkie zgłoszone na sesji zapytania i interpelacje udzieli odpowiedzi na piśmie w terminie 14 - tu dni od dnia sesji.
Punkt 7. Zamknięcie sesji.
Przewodniczący Rady stwierdził wyczerpanie porządku dziennego sesji.
Podziękował Radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach.
Piętnastą sesję Rady Gminy Męcinka ogłosił za zamkniętą.
Protokołowała :
Małgorzata Rodzeń
|