Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Męcinka 

Protokół Nr 14
PROTOKÓŁ Nr XIV

PROTOKÓŁ Nr XIV/03 
z czternastej sesji Rady Gminy Męcinka 
w dniu 19 grudnia 2003 r. 

Godzina rozpoczęcia sesji - 10 00
Godzina zakończenia sesji - 14 30

Na stan 15-tu radnych w sesji uczestniczyło 14-tu radnych. 

Na sesję Rady Gminy Przewodniczący zaprosił i bardzo serdecznie przywitał :
1. Radnych Rady Gminy Męcinka,
2. Wójta Gminy,
3. Zaproszonych gości, w tym kandydatów na ławników, 
4. Sołtysów wsi,
5. Dyrektorów szkół,
6. Mieszkańców gminy. 

Otwarcie sesji. 
Otwarcia sesji Rady Gminy Męcinka dokonał Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Prędkiewicz wypowiadając formułę " Otwieram dziewiątą sesję Rady Gminy Męcinka". Na wstępie stwierdził, że na stan 15 - tu radnych obecnych jest 14 radnych, co stanowi quorum przy którym Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Następnie przedstawił porządek obrad, który przewidywał :

1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie protokołu z XIII sesji.
3. Informacja Wójta Gminy o pracy w okresie od ostatniej sesji. 
4. Zgłaszanie interpelacji, wniosków i zapytań. 
5. Rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie zmiany w budżecie gminy Męcinka na rok 2003.
6. Sprawy różne. 
7. Odpowiedzi na interpelacje, wnioski i zapytania.
8. Zamknięcie sesji. 

Radni nie wnieśli żadnych uwag ani wniosków do porządku dziennego sesji . 

Punkt 2 - Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

W sprawie protokołu z poprzedniej sesji Radni nie wnieśli żadnych uwag ani wniosków. Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 14 - tu radnych (jednogłośnie). 
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że przyjęty został protokół z trzynastej sesji Rady Gminy, która odbyła się w dniu 28 listopada 2003 r. 

Punkt 3. Informacja Wójta Gminy o pracy w okresie od ostatniej sesji

Przewodniczący Rady Gminy poprosił Wójta Gminy o złożenie informacji o pracy od ostatniej sesji tj. od dnia 28 listopada b.r. 

Przedstawiona przez Wójta informacja zawierała następujące dane : 

W dniu 30 listopada w niedzielę złożył wizytę księdzu Andrzejowi Grodzkiemu Proboszczowi parafii w Pomocnem. 

2-go grudnia odbył spotkanie w Terenowym Funduszu Gruntów Rolnych we Wrocławiu , tematem spotkania było opracowanie systemu rozdysponowania środków finansowych na odkamienianie gruntów rolnych w woj. dolnośląskim. 3-go grudnia wziął udział w Akademii z okazji Dnia Górnika w Kopalni Skalnych Surowców Drogowych w Zlotoryi.
O godzinie 17.00 spotkał się z mieszkańcami Muchowa, tematem spotkania było przedstawienie sprawozdania z rocznej działalności Wójta Gminy oraz omówienie spraw związanych z restrukturyzacją oświaty.
4-go grudnia złożył wizytę w kopalni bazaltu "Winna Góra" w Piotrowicach z okazji Dnia Górnika i o godzinie 17.00 spotkał się z mieszkańcami Kondratowa, tematem spotkania było również przedstawienie sprawozdania z działalności rocznej Wójta oraz omówienie spraw związanych z restrukturyzacją oświaty. 
5-go grudnia odbył spotkanie z mieszkańcami Pomocnego na tematy jak wyżej.
6-go grudnia w sobotę konsultował prace związane z planem zagospodarowania przestrzennego gminy wspólnie z pracownikiem Urzędu .Januszem Brzozowskim i pracownikami firmy urbanistycznej z Jeleniej Góry.
8-go grudnia otrzymał potwierdzenia pozytywnej oceny merytorycznej wniosków infrastrukturalnych, złożonych do ARiMR we Wrocławiu.
9-go grudnia w Starostwie Powiatowym w Jaworze uczestniczył w spotkaniu z V-ce Marszałkiem Januszem Pezdą . Spotkanie związane było z utworzeniem Unii Gmin Śląskich.
10-go grudnia odbył spotkanie z prof. Zofią Więckowicz w Akademii Rolniczej we Wrocławiu w celu nawiązania współpracy w zakresie planowania przestrzennego. 
W tym samym dniu o godz. 11. 00 odbył spotkanie w Agencji Nieruchomości Rolnej z dyr. Stanisławem Stefanko w celu omówienia możliwości wsparcia finansowego przez Agencję obszarów popegeerowskich. 
O godz. 13.30 uczestniczył w spotkaniu w Akademii Rolniczej z panią prof. Barbarą Kutkowską nt. omówienia możliwości opracowania Strategii Rozwoju Turystyki w gminie.
11-go grudnia uczestniczył w spotkaniu w WFOŚiGW w Legnicy z Vice Marszałkiem Piotrem Borysem w sprawie Unii Gmin Śląskich.
W dniach od 11- 13 grudnia wziął udział w seminarium Stowarzyszenia Samorządowego Piast, poświęconym problematyce współpracy samorządów, wójtów , burmistrzów , prezydentów i starostów. Wypracowano również wspólne stanowisko w sprawie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
13-go grudnia wziął udział w spotkaniu w Domu Harcerza w Jaworze z Ministrem Szmajdzińskim dotyczącym przekazania bazy w Rozewiu dla ZHP.
14-go grudnia wziąl udział w spotkaniu z mieszkańcami Chełmca na którym omówiono działalność Rady Sołeckiej, radnego i Wójta
15-go grudnia odbył spotkanie z Zarządem COM-D ws . możliwości obsługi gospodarki wodno-ściekowej na terenie naszej gminy
Od godz. 14.00 uczestniczył w posiedzeniu Regionalnego Komitetu Sterującego PAOW we Wrocławiu pod przewodnictwem Vice Marszałka J. Pezdy dotyczącego zatwierdzenia przyjętych kryteriów, oceny wniosków w ramach Aktywizacji Obszarów Wiejskich
17-go grudnia odbył spotkanie we Wrocławiu z Vice Wojewodą Stanisławem Janikiem
Tematem spotkania było opracowanie kryterium umożliwiającego otrzymanie większej ilości punktów dla wniosków( ze względu na wysokość położenia n.p.m. wykonywanych inwestycji, brak wody w studniach);
możliwość uzyskania dotacji z WFOŚiGW na wodociągowanie wsi.
O godz. 13.00 odbył spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Wydziale Geodezji i Katografii z dyrektorem Talerzowskim i wójtami z gmin powiatu jaworskiego. 
Tematem spotkania było przyjęcie kryteriów na podział środków finansowych związanych z odkamienianiem gruntów rolnych. 
Podział przedstawia się następująco : 
powiat jaworski 900 tys. zł ( gmina Męcinka 400 tys. Paszowice - 250 tys. Bolków 250 tys, zl. 
18-go grudnia uczestniczył w konferencji podsumowującej cykl szkoleń organizowanych przez MSWiA w ramach Programu PAOW. W konferencji udział wzięli : przedstawiciel MSWiA, Vice marszałkowie Janusz Pezda i Piotr Borys, Prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej prof. Regulski.
Przedstawiciele Urzędu zaprezentowali projekt GCIiR.
Gmina Męcinka otrzymała certyfikat MSWiA oraz uczestnicy szkolenia tj. Wójt, Zastępca, Sekretarz, pan J. Oksiński i Radny Grzegorz Urbanowski

W dalszej części Z-ca Wójta Zygmunt Melner zaprezentował projekt utworzenia Gminnego centrum Informacji i Rozwoju, który prezentowany był podczas wyżej omawianej konferencji. 
Poinformował obecnych, że projekt ten zakłada następujące cele : wzmocnienie regionalnej bazy ekonomicznej i zasobów ludzkich, wspieranie rozwoju sektora prywatnego i spółdzielczego, wprowadzenie mechanizmu powszechnego dostępu do informacji.
Zaznaczył, że utworzenie GCIiR umożliwi mieszkańcom gminy Męcinka oraz powiatu jaworskiego bezpośredni dostęp do informacji o rynku pracy, rynkach zbytu, doradztwa gospodarczego i prawnego. Stworzy mechanizm pomocy w rozwiązywaniu problemów mieszkańców wsi. Podniesie stan świadomości i wiedzy nt. funkcjonowania w strukturach UE, co wpłynie na wzrost poziomu życia oraz przyczyni się do rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich. 
Prezentowany projekt załączony został do niniejszego protokołu. 

Punkt 4. Zgłaszanie interpelacji wniosków i zapytań. 

Radni zgłosili następujące interpelacje, wnioski i zapytania :

Radna Jolanta Dubińska z Pomocnego 
- Ustawić znak ostrzegawczy - zjazd z drogi ze Stanisławowa do Pomocnego.
- Czy usunięta została awaria na przepompowni w Muchowie. 
W punkcie tym radna Jolanta Dubińska zgłosiła również wniosek o spotkanie radnych z rodzicami dzieci ze szkoły w Pomocnem w sprawie zaplanowanej reorganizacji funkcjonowania szkoły. 

Radny Edward Bobowski z Piotrowic 
- Spowodować uprzątnięcie gałęzi , jakie pozostały po wycięciu drzew i krzaków przy drodze Piotrowice - Myślibórz. 
- Dlaczego biblioteka w Piotrowicach będzie miała zmniejszoną liczbę godzin otwarcia. Wieś Piotrowice liczy ok. 1000 mieszkańców i funkcjonowanie biblioteki w wymiarze 10 godz. tygodniowo jest dla takiej miejscowości zbyt niska. Dlaczego w dalszym ciągu nie mogą być wykorzystywane środki związane z działalnością przeciwalkoholową w bibliotekach. 

Radny Jan Krupiński z Sichowa 
- Zgłosić potrzebę zamontowania barierek przy drodze Chroślice - Sichów po prawej stronie przy topolach z uwagi niebezpieczny zjazd. 

Radny Wiesław Gregulski z Męcinki 
- Wyrównać poziom rowu po lewej stronie przy drodze Męcinka - Chroślice. 

Radny Stanisław Prędkiewicz z Męcinki
- Zmienić usytuowanie przystanku w m. Piotrowice (dolne) dla dzieci dojeżdżających do szkół. 

Maria Dobrydnio - sołtys wsi Chełmiec 
- Ściąć skarpę przy wjeździe z drogi z Jerzykowa na drogę wojewódzką w Chełmcu. 

Chrynowski Mikołaj - mieszkaniec wsi Męcinki 
- Zadbać o połączenie gminy Męcinka z Legnicą poprzez wyremontowanie drogi z Przybyłowic do Słupa. 
Wiesław Budziszyn - sołtys wsi Sichówek
- Spowodować przeczyszczenie przepustu przy drodze powiatowej. 

Punkt 5. Rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na rok 2003.

Jako pierwszy do rozpatrzenia i podjęcia przedstawiony został projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Męcinka na rok 2003.
Przewodniczący Rady poinformował obecnych, że projekt tej uchwały analizowała Komisja Budżetu i Finansów i zaopiniowała go pozytywnie. 


Projekt zmian uchwały budżetowej przedstawiła Skarbnik Gminy . 
Do przedstawionego projektu uchwały otrzymanej przez radnych w materiałach dodała następujące zmiany : 
W planie dochodów w dziale 750 - Administracja publiczna , rozdział 75023 Urzędy Gmin, paragraf 097 - Wpływy z różnych dochodów - zwiększyć o kwotę 5 tys. zł w związku z otrzymaną z Kopalni Bazaltu w Męcince zapłatą za dozór i zabezpieczenie p.pożarowe przez jednostkę OSP Męcinka. 
W dziale 756 - Dochody od osób prawnych od osób fizycznych i od innych jednostek nie posiadających osobowości prawnej, rozdział 75615 - Wpływy z podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od czynności cywilno - prawnych oraz podatków i opłat lokalnych od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych, paragraf 031 - Podatek od nieruchomości zwiększyć się o kwotę 5.028 zł z tytułu rozliczeń z COM-D w Jaworze. 
Dział 758 - Różne rozliczenia, rozdział 75801 - Część oświatowa subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, paragraf 292 - Subwencja ogólna z budżetu państwa zwiększyć o kwotę 4.106 zł na modernizację instalacji gazowej w szkole podstawowej w Piotrowicach, stan której stanowi zagrożenie życia i zdrowia dzieci. 

W planie wydatków dział 754 - Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdział 75412 - Ochotnicze straże pożarne , paragraf 2820 - Dotacja celowa z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji stowarzyszeniom 5.000 zł z przeznaczeniem na remont świetlicy w remizie OSP w Męcince. 
W tym samym dziale i rozdziale , paragraf 3030 - różne wydatki na rzecz osób fizycznych zwiększyć o kwotę 1.134 zł na wypłatę diet za udział w akcjach p.poż. 
W dziale 801 - Oświata i wychowanie , rozdział 80101 - Szkoły podstawowe, paragraf 4300 - Zakup usług pozostałych - zwiększyć o dodatkowe 8 tys. zł tytułem wykonania prac modernizacyjnych w szkole podstawowej w Piotrowicach. 

W sprawie projektu uchwały radni nie wnieśli żadnych uwag ani wniosków. 

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie podjęcie uchwały w przedstawionym brzmieniu wraz z dodatkowymi zmianami. 

Za podjęciem uchwały głosowało 14-tu obecnych na sesji radnych (jednogłośnie). 

Przewodniczący Rady stwierdził podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Męcinka na rok 2003 i uchwała w tej sprawie Nr XIV/61/03 stanowi załącznik do niniejszego protokołu. 


Punkt 5 . Sprawy różne.

Przewodniczący Rady w związku z wnioskiem zgłoszonym przez radną Jolantę Dubińską dot. spotkania radnych z rodzicami dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pomocnem zwrócił się z zapytaniem , którzy radni wyrażają wolę wzięcia udziału w takim spotkaniu. 
W sprawie spotkania wnioskowanego przez adną Dubińską głos zabrali :
Radny Jerzy Prus oznajmił, że chętnie pojedzie na takie spotkanie i wysłucha argumentów rodziców i Wójta. 
Radny Jan Krupiński stwierdził, że takie spotkanie miałoby sens po wysłuchaniu opinii Kuratora Oświaty na temat restrukturyzacji oświaty.
Radny Jerzy Prus zwrócił uwagę, że w spotkaniu takim powinni uczestniczyć również inni mieszkańcy, tj. przyszli rodzice uczniów, emeryci i renciści, bo ich interesuje dostarczenie wody do gospodarstw domowych, tam będą padały różne argumenty, a decyzja będzie dotyczyła całej wsi. 
Radny Jerzy Głowiak zauważył, że odbyło się spotkanie radnych z przedstawicielami rodziców tych miejscowości. 
Z-ca Wójta wyjaśnił, że spotkanie z przedstawicielami rodziców z poszczególnych miejscowości odbyło się zgodnie z propozycją wynikającą z odbytych zebrań. 
W tej sprawie radny Lichoń dodał, że wytypowani zostali przedstawiciele do dalszej analizy oświaty. Dodał, że przy podsumowaniu dyskusji nie było już przedstawicieli i wiedzą oni jakie stanowisko w tej sprawie zajęli poszczególni radni. 

Więcej uwag w sprawie wniosku o spotkanie radnych nie było. 

Zgłosili się następujący radni chętni do wzięcia udziału w spotkaniu z mieszkańcami miejscowości obwodu szkolnego w Pomocnem :
Dubińska Jolanta, Lulek Franciszek, Bobowski Edward, Prus Jerzy, Lichoń Wojciech i Sekuła Edmund. 

Radny Jerzy Prus zwrócił się do obecnych o przeanalizowanie problemu restrukturyzacji oświaty. Zaznaczył, że organem stanowiącym gminy jest Rada. Natomiast Wójt wnioskuje o jakieś wyjście. Dlatego uważa, iż należy pojechać. Wszelkie możliwości poznania tego problemu są dozwolone. 

Radny Bobowski Edward zwrócił się z zapytaniem, na co przeznaczone zostaną środki po reorganizacji oświaty, czy przeznaczone one zostaną na budowę łącznika w Piotorowicach. Strategia rozwoju oświaty przewiduje pozostawienie na terenie gminy 1 gimnazjum i 1 szkoły podstawowej. 

Wójt Gminy zwrócił uwagę radnym na fakt, że gmina musi dostosowywać się do polityki państwa. Jest wiele interpelacji i zmienia się budżet w ciągu roku. Projekt jest robiony pod zapotrzebowanie . Jeżeli nauczyciele nadal podwyższać będą kwalifikacje, zwiększyć trzeba będzie środki na płace dla nauczycieli. 
Ewentualna budowa łącznika może być wprowadzona do planu inwestycyjnego tylko w wypadku pozyskania znacznych środków z zewnątrz. Dodał, że nie wykluczone jest , że zajdzie potrzeba aby w pierwszej kolejności wyremontować drogę Przybyłowice - Słup , aby umożliwić dojazd dzieci z Małuszowa i Przybyłowic do szkoły w Męcince. Być może Burmistrz nie zechce dopłacać do dowozu, bo przeznaczy środki na unowocześnienie placówek oświatowych. 
Radny Jerzy Prus zwrócił uwagę na fakt, ze likwiduje się trzy oddziały w Pomocnem, a trzeba będzie utworzyć dodatkowe w Męcince. 
Dodał, że była możliwość zwiększenia dochodów poprzez podniesienie podatku rolnego. Rolnicy dostaną dopłaty ze środków unijnych. Mieliby z czego zapłacić podatek. Można było uzyskać dochód wyższy o 120 tys.
Głosowałby za reorganizacją, jeśli w planie inwestycyjnym zapisane byłoby zadanie dążące do ostatecznego rozwiązania spraw oświatowych. 
Wójt Gminy wyjaśnił, że aby Gmina mogła pozyskać środki z totalizatora sportowego, w budżecie należy zapisać również środki własne. Wg kosztorysu budowa gimnazjum nie została jeszcze zakończona, nie wykonane zostały prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół szkoły. Dlatego też pod względem możliwości i propozycji z zewnątrz plan inwestycyjny będzie ulegał zmianie. 
Zaznaczył także , że coraz więcej zadań spada na obowiązki samorządów. Ustawy zwiększają zakres zadań własnych gmin, nie przekazując oczywiście na realizację żadnych środków. 
Dodał, że niepokojącym zjawiskiem jest sytuacja służby zdrowia , której funkcjonowanie sięgać może krytycznych punktów. 

W punkcie tym Sekretarz Gminy Józef Święcicki zapoznał obecnych ze stanowiskiem podjętym przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast regionu legnickiego podczas forum stowarzyszenia Samorządowego "Piast" w sprawie funkcjonowania służby zdrowia . Przedstawione stanowisko w tej sprawie stanowi załącznik do niniejszego protokołu. 

Punkt 7 . Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych .

W sprawie zapytania radnego Edwarda Bobowskiego dot. pracy bibliotekarek Skarbnik Gminy wyjaśniła, że bibliotekarki zatrudnione są na 1 etatu. Wcześniej zatrudnione były z funduszu przeciwalkoholowego na dodatkowe 1 etatu tj. Pani Mikołajczyk, która po uzyskaniu mandatu radnej musiała zrezygnować z tego zatrudnienia. Pani Kopczyńska nie przeszła stosownego szkolenia wobnec czego nie prowadziła zajęć z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi. Pozostała P. Chodor z Piotrowic, która zatrudniona była na 1 etatu na prowadzenie zajęć z dziećmi z zakresu profilaktyki przeciwdziałania alkoholizmowi. Została jej wypowiedziana umowa na wykonywanie tych zadań w związku ze zmianą przepisów dot. wydatkowania środków przeznaczonych na profilaktykę a konkretnie o zakazie przekazywania tych środków na zatrudnienie w innych placówkach. 
Radny Bobowski Edward zauważył, że jedynym właściwym wyjściem będzie zwiększenie zatrudnienia dla bibliotekarki na 1 etatu.
Wójt Gminy wyjaśnił również , że planuje przenieść bibliotekę do GOZ, gdyż Ośrodek dysponuje dwoma pomieszczeniami, które należy wykorzystać. 
Odnośnie wniosku dot. uprzątnięcia gałęzi po wycięciu drzew i krzaków przy drodze Piotrowice - Myslibórz wyjaśnił, że w najbliższym czasie, w jakim będzie dysponował siłą roboczą gałęzie te zostaną uprzątnięte. 

Punkt 8. Zamknięcie sesji. 

Przewodniczący Rady stwierdził wyczerpanie porządku dziennego sesji. Podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach.
Czternastą sesję Rady Gminy Męcinka ogłosił za zamkniętą.



Protokołowała : 
Małgorzata Rodzeń




wersja do wydruku

 



   Panel aktualizacyjny