Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Męcinka 

Protokół Nr 5
Protokół Nr V

Protokół Nr V/02

z   piątej  sesji Rady Gminy Męcinka

w dniu 30 stycznia  2003 r.

 

Godzina rozpoczęcia sesji – 10 00

Godzina zakończenia sesji - 17 30

 

Na stan 15-tu radnych w sesji uczestniczyło  15-tu radnych.

 

Na sesję Rady Gminy Przewodniczący zaprosił :

1.      Radnych Rady Gminy Męcinka,

2.      Wójta Gminy,

3.      Sołtysów wsi,

4.      Dyrektorów szkół,

5.      Mieszkańców gminy.

 

Otwarcie sesji.

 Otwarcia sesji  Rady Gminy Męcinka dokonał Przewodniczący Rady Gminy  Stanisław Prędkiewicz,  wypowiadając formułę: „Otwieram piątą  zwyczajną  sesję  Rady Gminy Męcinka”. Na wstępnie stwierdził, że na stan 15-tu radnych , obecnych jest 15-tu radnych , co stanowi quorum przy którym Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

Następnie przedstawił  porządek obrad, który przewidywał :

 

  1. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniej sesji.
  2. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych.
  3. Zapytania i wnioski mieszkańców  Gminy.
  4. Informacja Wójta Gminy nt. organizacji zajęć  dla dzieci w okresie ferii zimowych -  przez szkoły  na terenie gminy Męcinka. 
  5. Zaopiniowanie  sprawy kupna świetlicy RSP Sichów przez Gminę Męcinka..
  6. Podjęcie uchwał w sprawie :

1/  uchwalenia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2003,

2/ zaliczenia dróg do kategorii gminnych,

3/ dodatku specjalnego dla Wójta Gminy w Męcince,

4/  ustalenia wynagrodzenia dla inkasentów z tytułu podatków stanowiących dochody Gminy Męcinka.

5/ budżetu Gminy Męcinka na rok 2003.

  1. Sprawy różne.
  2. Odpowiedzi na interpelacje, wnioski i zapytania  radnych
  3. Zamknięcie sesji.

W sprawie porządku obrad głos zabrał  radny Edward Bobowski i zgłosił wniosek formalny  o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego uchwalenie budżetu gminy Męcinka na rok 2003.

W sprawie wniosku radnego Bobowskiego głos zabrali :

Skarbnik Gminy stwierdziła, że jest procedura uchwalania budżetu od której nie można odstąpić.

Radny Jerzy Prus stwierdził, że mamy do czynienia z dwoma projektami. Poprzedni w całości oddalony, ten który opiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa , w chwili obecnej bierzemy się za uchwalanie nowego projektu.

Radny  Jan Krupiński  biorąc pod uwagę protokoły poszczególnych Komisji jest więcej zmian.  Dlatego też proponuje przegłosowanie wniosku zgłoszonego przez Radnego Bobowskiego Edwarda i odesłanie projektu budżetu do Komisji.

Wójt Gminy -  Jeżeli chodzi o termin uchwalenia budżetu to Rada ma czas do ostatniego dnia marca tego roku. W związku z tym, że był na spotkaniu w Warszawie  oczekuje się uruchomienia  puli środków finansowych  wspomagających nasze programy inwestycyjne. Jest obawa, że możemy niektóre sprawy przespać. Dlatego też dla dobra spraw należałoby mieć uchwalony budżet do którego od następnej sesji będzie można wprowadzać zmiany.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek radnego Bobowskiego o zdjęcie z porządku obrad uchwalenie budżetu Gminy Męcinka na rok 2003.

Za wnioskiem głosowało 4-ch radnych, przeciwko wnioskowi 10-ciu radnych, wstrzymał się od głosowania 1 radny.

Przewodniczący  Rady stwierdził, że  wniosek formalny Edwarda Bobowskiego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów, dlatego też  w porządku dziennym sesji pozostaje punkt dot. uchwalenia budżetu Gminy Męcinka na rok 2003.

Wójt Gminy zgłosił  następujące wnioski do porządku dziennego sesji :

1/ wniosek aby w porządku dziennym tej i każdej następnej sesji umieszczać informację  Wójta Gminy nt. działalności za okres między sesjami,

2/ wyłączenie z porządku dziennego sesji  podjęcie uchwał w sprawie  zaliczenia dróg do kategorii gminnych i w sprawie dodatku specjalnego dla Wójta Gminy.

Wyjaśnił, że  projekt uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych będzie dodatkowo konsultowany  natomiast z dodatkiem specjalnym trzeba będzie zaczekać do wykładni na ten temat nadzoru Wojewody.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie  wprowadzenie dodatkowego punktu tj. Informacji Wójta Gminy nt. działalności za okres między sesjami .

Za wprowadzeniem ww. punktu głosowało 15-tu radnych (jednogłośnie).

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wyłączenie z porządku obrad  podjęcie uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych.

Za wyłączeniem ww. podpunktu głosowało 15-tu radnych (jednogłośnie).

I jako ostatnią zgłoszoną zmianę poddał pod głosowanie wyłączenie z porządku obrad  podjęcie uchwały w sprawie  dodatku specjalnego dla Wójta Gminy.

Za wyłączeniem ww. punktu głosowało 14-tu radnych, 1 radny wstrzymał się od głosowania.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad sesji po wprowadzonych zmianach :

  1. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniej sesji.
  2. Informacja Wójta Gminy nt. działalności w okresie między sesjami.
  3. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych.
  4. Zapytania i wnioski mieszkańców  Gminy.
  5. Informacja Wójta Gminy nt. organizacji zajęć  dla dzieci w okresie ferii zimowych -  przez szkoły  na terenie gminy Męcinka. 
  6. Zaopiniowanie  sprawy kupna świetlicy RSP Sichów przez Gminę Męcinka..
  7. Podjęcie uchwał w sprawie :

1/  uchwalenia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2003,

2/  ustalenia wynagrodzenia dla inkasentów z tytułu podatków stanowiących dochody Gminy Męcinka.

3/ budżetu Gminy Męcinka na rok 2003.

  1. Sprawy różne.
  2. Odpowiedzi na interpelacje, wnioski i zapytania  radnych
  3. Zamknięcie sesji.

I poddał do zatwierdzenia porządek dzienny sesji  w całości z wprowadzonymi zmianami.

Za zatwierdzeniem porządku dziennego sesji głosowało 15 – tu radnych (jednogłośnie).

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził zatwierdzenie porządku sesji.

 

Punkt 1 – Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

 

W sprawie protokołu  z poprzedniej sesji Radni nie wnieśli  żadnych uwag ani wniosków. Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 15 – tu radnych. Przewodniczący  Rady Gminy stwierdził, że zatwierdzony został protokół z czwartej zwyczajnej sesji  Rady Gminy, która odbyła się w dniu 30 grudnia 2002 r.

   

Punkt 2. Informacja Wójta Gminy nt.  działalności za okres między sesjami.

 

Na wstępie Wójt Gminy poinformował o odbytych  zebraniach sprawozdawczo – wyborczych w sołectwach,  w których osobiście uczestniczył (poza trzema).

Wybrano sołtysów i rady sołeckie na nową kadencję.  Poinformował również o uczestnictwie w spotkaniach opłatkowych  i stwierdził, że poziom społecznej świadomości podnosi się.

Poinformował, że złożone zostały wnioski o środki pozabudżetowe do :

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Legnicy na dofinansowanie inwestycji – Tranzyt wody z Piotrowic do Męcinki,

Wydziału Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu -  na zadania związane z usuwaniem skutków powodi, która miała miejsce w latach poprzednich.

Urząd przygotowany jest co do utworzenia Centrum Informacji , oczekuje jedynie na uruchomienie  składania wniosków za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy  w Jaworze  do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.

Opracowany został projekt adaptacji pomieszczeń w budynku Nr 110 w Męcince na mieszkania socjalne. Złożony zostanie wniosek do Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska w Legnicy na dofinansowanie tego zadania z programu  termomodernizacyjnego,  w związku z zamiarem docieplenia tego budynku.

Z zakresu spraw dot. oświetlenia ulicznego opracowywany jest harmonogram potrzeb w tym zakresie. Planuje się w pierwszej kolejności zlecić Zakładowi Energetycznemu wymianę  lamp na energooszczędne.  W przypadku modernizacji oświetlenia – zadanie to będzie się wykonywać przy udziale środków  z zewnątrz.

Następnie Wójt Gminy poinformował obecnych, że sprzedane zostały za 32.000,00 grunty po byłym wysypisku śmieci w Piotrowicach.  Przygotowana jest do sprzedaży nieruchomość po bazie SKR w Pomocnem.

Poinformował, że odbył wizytę w Urzędzie Marszałkowskim , mającą na celu m.in. poszukiwanie środków na urządzanie placów zieleni, utrzymanie walorów przyrodniczych terenów rolnych min. zamierza zorganizować imprezę w Sichowie pn. „Kwitnący tulipanowiec”, utryzmać imprezę „O Muchowskią kosę”.

Odbył spotkanie w  Wydziale  Ochrony Gruntów Rolnych skąd spodziewa się uzyskać pulę środków na wapnowanie pól.

Analizowana jest sprawa utworzenia  zakładu budżetowego.

Zatrudniono do Urzędu Gminy 5-ciu stażystów i 5-ciu bezrobotnych do prac interwencyjnych.  Bezrobotni ci wykonywać będą zadania związane w szczególności z adaptacją budynku Nr 110 w Męcince.

Na zakończenie poinformował o spotkaniu w Parlamencie, w którym uczestniczył wraz z innymi Wójtami. Spotkanie to miało na celu przybliżenie przedstawicielom samorządu terytorialnego  wszelkich spraw związanych z wejściem do Unii Europejskiej w tym  uruchomienie unijnych  środków pomocowych.

Poinformował także o wykonanych dotychczas remontach i usuniętych awariach.

Odnośnie  projektu uchwały dot.  zakwalifikowania dróg do kategorii dróg gminnych wyjaśnił, że opracowanie to będzie w formie mapy i projekt ten przejdzie przez wszystkie komisje. Drugie opracowanie dotyczyło będzie cieków wodnych.

 

Radni nie wnieśli żadnych zapytań ani wniosków do przedstawionej informacji.

 

Przewodniczący rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy Męcinka przyjęła do akceptującej wiadomości informację Wójta Gminy nt. działalności za okres od ostatniej sesji.

 

Punkt 3. Zgłaszanie interpelacji, wniosków  i zapytań .

 

Radni zgłosili następujące interpelacje wnioski i zapytania.

 

Radny  Jan Krupiński z Sichowa

 

-         W związku ze sprzedażą przez Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną  w Sichowie budynków i mieszkań  dla 13 – tu rodzin zachodzi konieczność  doprowadzenia drogi gminnej prowadzącej do tych budynków do stanu używalności.  Do chwili obecnej mieszkańcy tych posesji korzystają z drogi wewnętrznej Spółdzielni, która po sprzedaży zostanie zamknięta.  Zajdzie również konieczność podłączenia tych obiektów do linii energetycznej publicznej , gdyż w chwili obecnej energia elektryczna doprowadzana jest  za pośrednictwem linii energetycznej RSP.

 

Radna Jolanta Dubińska z Pomocnego

 

-         Założyć lampę k/ przystanku w Stanisławowie.

-         Założyć 3 – 4 lampy na osiedlu w Stanisławowie.

 

Radny Franciszek Rudziec ze Słupa

 

-         Dokończyć remont  przystanku  w Słupie.

-         Zakupić 8 kręgów  do wykonania przepustu przy drodze gminnej.

-         Nawieźć kamienia na drogi gminne w Słupie ( droga  w kierunku hydroforni i droga za kościołem na skarpie)., mieszkańcy przechodząc drogą grzęzną w błocie.

-         Spowodować aby  uporządkowany został przepust przy drodze powiatowej.

 

Radny Edmund Sekuła z Pomocnego

 

-         Zgłosić do Zarządu Dróg Powiatowych konieczność naprawy dróg Stanisławów – Sichów i Pomocne – Bogaczów.

-         Spowodować przyjazd pracownika do Stanisławowa w celu zakwalifikowania rozdartej lipy do wycięcia.

-         Zrobić odwodnienie świetlicy w Pomocnem.  Zamontować rynnę spustową na tym obiekcie.

-         Zrobić projekt na  wykonanie drogi transportu rolniczego.

-         Oznakować drogę na Stanisławów.

 

Radny Wiesław  Gregulski z Męcinki

 

-         Wystosować pisma do gospodarzy i przedstawicieli zakładów pracy  o  uporządkowanie  swoich posesji.

-         Udrożnić  przepływ strumienia k/ przystanku  k/ Gminnej Spółdzielni oraz  przy mostku k/ Ośrodka Zdrowia  w Męcince. W strumieniu w ww. miejscach leżą duże głazy, które oderwały się od konstrukcji  mostków. Próby podniesienia tych głazów we własnym zakresie przez mieszkańców nie powiodły się.

-         Przeprowadzić rozmowy  ze Starostwem Powiatowym w Jaworze w sprawie remontu drogi powiatowej na osiedlu w Męcince.

 

Radna Mariola  Mikołajczyk z Przybyłowic

 

-         Kiedy zostanie  wykonane przyłącze kanalizacyjne do świetlicy w Przybyłowicach.

-         Co będzie zrobione w kierunku wyczyszczenia i pogłębienia rowów przy zalanych polach w Przybyłowicach.

-         Naprawić załamany przepust pod drogą w Przybyłowicach k/ posesji Nr 30.

-         Spowodować naprawę drenarki burzowej w Przybyłowicach, gdyż w  piwnicach budynków stoi woda.

 

Radny Eugeniusz Worończak z Chełmca

 

-         Wykonać rowy przy drodze z Jerzykowa w kierunku drogi wojewódzkiej, brak rowów powoduje, że woda spływa drogą bezpośrednio na drogę wojewódzką. Zarząd Dróg Wojewódzkich zobowiązuje się  pogłębić rowy  przy drodze wojewódzkiej w przypadku wykonania  rowów ,przy drodze gminnej.

-         Jest kupiec na budynki, po RSP Piotrowice , z budynków tych pozostało 30 %  kubatury, gdyż są plądrowane.

-         W programach porządkowych pominięto Park w Chełmcu.

-         Udrożnić rowy przy drodze  Piotrowice – Męcinka, woda znajduje się na drodze i na polach.

 

Radna Jolanta Dubińska z Pomocnego

 

-         Spowodować udrożnienie przepustów przy drodze Pomocne – Kondratów.

 

Radny Wojciech Lichoń z Kondratowa

 

-         Udrożnić rowy przy drodze Kondratów – Wilków zapchane  odpadem z kopalni.

-         Przepust k/ świetlicy również zapchany, wypływająca na drogę woda niszczy parking k/ kościoła.

-         Zachodzi konieczność ogrodzenia  placu k/ świetlicy , gdyż na placu tym sąsiad zrobił sobie parking na sprowadzane do naprawy samochody.

 

Radny Edward Bobowski z Piotrowic

 

-         Wyrównać wyrównarką drogę Piotrowice – Myślibórz. Spowodować usunięcie śmieci z działki przy tej drodze.

-         Zaprosić szefa Zarządu Dróg Powiatowych i Wojewódzkich  niech wypowiedzą się na temat planów remontowych dotyczących dróg naszej gminy.

-         Spowodować udrożnienie rowu przy drodze powiatowej w kierunku posesji Pana Paturaja w Piotrowicach. Woda z pól spływa bezpośrednio na drogę.

-         Spowodować udrożnienie przepustu przy drodze wojewódzkiej k./posesji Pana Domaradzkiego w Piotrowicach. Woda wypływa na drogę w kierunku szkoły i zamarzając tworzą się  hałdy.

 

Radny Franciszek Lulek z Myślinowa

 

-         Zamontować lampę k/ przystanku w Muchowie  ( naprzeciwko posesji Nr 37).

-         Przy drodze gminnej  Nr 125 przepust o średnicy 400 obok transformatora jest zniszczony  ( długość mostku 7 m ) i woda dostaje się  pod usytuowany tam  transformator oraz blokuje wypływ wody z piwnic Nr 16 i 17.

-         Przepust  pod drogą  Nr 30  w Muchowie ma zbyt mały przekrój   a   wyżej usytuowany most trzykrotnie  większy  w efekcie  nie nadąża on odbierać kumulującej się niżej wody  (potok Kamiennik), rozlewa się woda na pola uprawne i zalewa posesje. 

-         Zablokować sprzedaż działek Nr 662/1 i 662/2 , będących własnością Skarbu Państwa.. Działki te stanowią unikatową wartość, jest tam ciekawa flora i fauna, min. wypływają 4 potoki : Kamiennik, Starucha, Jawornik i Wilcza. Tereny te stanowią żerowiska dla dzikich zwierząt.

 

Radny Jerzy Prus z Małuszowa

 

-         Spowodować oczyszczenie rowów przy drodze krajowej.

-         Oczyścić zamulony rów na końcu wsi Małuszów.

-         Spowodować  usunięcie kompostowni usytuowanej na drodze przy posesji Nr 11 , z kompostowni tej wypływa gnojowica na drogę k/ sklepu.

-         Uwzględnić zakup 20 – 30 l paliwa  na koszenie trawnika  k/przystanku w Małuszowie a także  placu przed cmentarzem.

-         Wystąpić do Burmistrza  Jawora o wykonanie nasadzeń wokół wysypiska w Małuszowie. Nasadzenia te miały być wykonane jesienią, wieś miała również otrzymać dodatkowe sadzonki do nasadzeń w innych miejscach publicznych.

 

Więcej interpelacji, wniosków i zapytań nie zgłoszono.

 

Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że na zgłoszone interpelacje zostaną udzielone odpowiedzi w końcowej części obrad. W przypadku niemożności udzielenia odpowiedzi wyjaśnienie zostanie udzielone na piśmie w terminie 14-tu dni.

 

Punkt 4 . Zapytania i wnioski mieszkańców Gminy.

 

Sołtys wsi Sichów – Józef Rybicki

 

-         Zlikwidować nielegalny handel obwoźny, gdyż punkty handlowe wiejskie  nie mają utargu a płacą podatek od działalności gospodarczej.

-         Nawieźć kamienia  do zlikwidowania bajora k/bramy  przy cmentarzu  komunalnym w Sichowie.

 

Sołtys wsi Muchów – Zdzisław Sapieło

 

-         Wraz z zaproszeniami na sesję  przekazywać również materiały, bęące przedmiotem obrad.

-         Uporządkować wysypisko śmieci w Muchowie.

 

Sołtys wsi Chełmiec – Maria Dobrydnio

 

-         Wykonać rowy i przepusty przy drodze Chełmiec – Przysiółek Jerzyków.

 

Sołtys wsi Sichówek – Wiesław Budziszyn

 

-         W związku z przeprowadzoną lustracją  miejscowości Sichówek 13-go stycznia b.r. z udziałem Wójta oczekuje  ustaleń z lustracji.

 

Sołtys wsi Piotrowice – Edward Bigos

 

-         Dokończyć obróbkę  komina na dachu  świetlicy w Piotrowicach.

 

Sołtys wsi  Chroślice – Adolf Jarocha

 

-         Zmienić ustawienie licznika w oświetleniu ulicznym, gdyż  są mieszkańcy wsi , którzy wracają z pracy po godzinie 23 – iej  i trudno im jest poruszać się w ciemnościach.

 

Sołtys wsi  Męcinka – Zygmunt Baran

 

-         Zabezpieczyć rozkradane ogrodzenie cmentarza w Męcince.

 

Sołtys wsi Małuszów – Zbigniew Koźbiał

 

-         Kiedy będzie wstawiona szyba na przystanku w Małuszowie , była odpowiedź, że do 24-go b.m. termin ten minął.

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Piotrowicach w imieniu własnym i Dyrektorów pozostałych szkół podziękowała za zakup nowych mebli do sal lekcyjnych.

 

Mieszkaniec wsi Męcinka Władysław Bródka zgłosił wniosek o usunięcie napisów o nieartykułowanej treści widniejących na przystankach w Męcince.

 

Przewodniczący rady Gminy poinformował, że odpowiedzi  na zgłoszone zapytania i wnioski  zostaną udzielone  w końcowej części obrad. W przypadku niemożności udzielenia odpowiedzi wyjaśnienie zostanie udzielone na piśmie w terminie 14-tu dni.

 

Punkt 5. Informacja Wójta Gminy nt. organizacji zajęć  dla dzieci w okresie ferii zimowych -  przez szkoły  na terenie gminy Męcinka. 

 

Załączoną do materiałów informację w tej sprawie Wójt Gminy uzupełnił o  sprawy finansowe.

W sprawie informacji głos zabrali :

Radna Mariola Mikołajczyk zgłosiła wniosek aby ująć dzieci z Małuszowa i Przybyłowic jako uczestników zajęć zorganizowanych w szkołach w Męcince.

Wójt Gminy wyjaśnił, że organizacja ferii jest to problem poszczególnych szkół, nikt nie zabraniał dyrektorom szkół w  Jaworze zorganizować ferii dla dzieci ze szkoły Nr 4 . Nasza Rada zechciała zadbać o dzieci z naszych szkół i to uczyniła.

Ujęte zostały dzieci ze Słupa ponieważ  robione są analizy organizacji szkół i dzieci ze Słupa przewidywane są do przejęcia przez Męcinkę  w pierwszej kolejności.

Należy  brać pod uwagę, że dzieci z Małuszowa i Przybyłowic trzeba byłoby dowieźć dodatkowym kursem, co znacznie podrożyłoby koszt organizacji ferii.

Radny  Franciszek Rudziec – Czy  może wziąć udział dodatkowo 4 – 6 uczniów  (gimnazjalistów) ze Słupa.

Dyrektor Gimnazjum wyjaśnił, że nie ma żadnych przeszkód ażby takie dzieci uczestniczyły w feriach w gimnazjum.

Radny Jerzy Prus  stwierdził, że zorganizowane ferie nie są zajęciami oświatowymi a także trudno byłoby w chwili obecnej  ustalić czy  dzieci te mają ochotę na dojazd do Męcinki.  Można jednak  na ten okres otworzyć bibliotekę w Przybyłowicach  i  świetlicę w Małuszowie  i tam przeprowadzić zajęcia z dziećmi.  Wyasygnować przy tym środki na profilaktykę i przeciwdziałanie alkoholizmowi poprzez przeprowadzenie programu zajęć z tej dziedziny.

W sprawie tej zabrał głos Przewodniczący Komisji  Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi – Daniel Śmiłowski i stwierdził, że  dzieci z Przybyłowic i Małuszowa mogą być niezadowolone, ze ich objęto właśnie takim programem. Ważnym atutem jest również to aby rodzice zauważyli,  że Męcinka zorganizowała zajęcia dla dzieci natomiast Jawor tego nie uczynił.

Radny Jerzy Prus stwierdził, że nie zgadza się z takim stanowiskiem i uważa , że jest to dyskryminacja dzieci z Małuszowa i Przybyłowic.

Urząd dopłaca odpowiednią kwotę  do dzieci ze szkół prowadzonych  przez gminę a do dzieci z Małuszowa i Przybyłowic nie dopłaca.

Wójt Gminy  oświadczył , że  w związku z  uwagami wynikającymi z dyskusji podejmie decyzje o uruchomieniu zajęć w miejscowościach Małuszów i Przybyłowice

 

Więcej uwag i wniosków w sprawie informacji nie było.

 

Przewodniczący Rady stwierdził przyjęcie  do akceptującej wiadomości informacji  Wójta Gminy nt. organizacji zajęć w okresie ferii zimowych na terenie gminy Męcinka.

 

Punkt 6. Zaopiniowanie  sprawy kupna świetlicy RSP Sichów przez Gminę Męcinka.

 

Na wstępie Przewodniczący Rady Gminy  udzielił głosu Wójtowi Gminy.

Wójt Gminy wyjaśnił, że sprawa została już wielokrotnie przedyskutowana , poinformował o  opinii zebrania wiejskiego w tej sprawie które wyraziło wolę kupna i posiadania tej świetlicy

 

Radny Głowiak Jerzy zgłosił wniosek aby opinię  w sprawie kupna wyrazić w głosowaniu tajnym.

Radny Jerzy Prus zgłosił wniosek aby wziąć na siebie odpowiedzialność za podjęcie decyzji i wypowiedzieć się w głosowaniu jawnym.

 

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek radnego Jerzego Głowiaka o przeprowadzenie głosowania tajnego w sprawie wyrażenia opinii odnośnie kupna świetlicy przez Gminę od RSP Sichów.

 

Za przeprowadzeniem głosowania tajnego w tej sprawie głosowało  10 ciu radnych, przeciw tajnemu głosowało  4-ch radnych, 1 radny wstrzymał się od głosowania.

 

Wskazani zostali radni do Komisji skrutacyjnej w osobach :

Franciszek Rudzec

Edward Bobowski

Jolanta Dubińska

Radni ci wyrazili zgodę na kandydowanie i pracę w Komisji.

 

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie powołanie Komisji skrutacyjnej w powyższym składzie :

 

Za powołaniem Komisji głosowało 12 – tu radnych, 3-ch radnych wstrzymało się od głosowania.

 

Z głosowania w sprawie wyrażenia opinii dot. kupna świetlicy przez Gminę Męcinka od RSP Sichów wykluczony został  radny Jan Krupiński, gdyż jest stroną w tej sytuacji jako Prezes RSP Sichów.

Komisja skrutacyjna przystąpiła do przygotowania kart do glosowania.

Po rozdaniu kart do glosowania nastąpił akt głosowania wg listy obecności radnych.

Po głosowaniu Przewodniczący Rady Gminy ogłosił krótką przerwę w celu umożliwienia  Komisji skrutacyjnej  ustalenia wyników głosowania.

 

Po przerwie Przewodnicząca Komisji skrutacyjnej  Jolanta Dubińska  przedstawiła protokół Komisji skrutacyjnej z którego wynikało, że za kupnem świetlicy głosowało  5 radnych, przeciw kupnu  8 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosowania.

Protokół Komisji skrutacyjnej z głosowania tajnego został dołączony do niniejszego protokołu.

 

W sprawie przeprowadzonego głosowania  głos zabrał radny Edward Bobowski  i zaznaczył, że uważa on opinię wyrażoną przez Radę  w tej sprawie  jako niewiążącą dla Wójta. Do Wójta należy decyzja w tej sprawie.

 

Na zapytanie Prezesa RSP Jana Krupińskiego kiedy pozna ostateczne stanowiska Wójta Gminy w sprawie kupna świetlicy  Wójt Gminy wyjaśnił, że po konsultacji sprawy z Radcą Prawnym odpowiedzi może się spodziewać w środę tj.  5 lutego b.r.

 

 

Punkt 7 . Podjęcie uchwał .

 

1/ Jako pierwszy przedstawiony został do podjęcia projekt  uchwały w sprawie  uchwalenia gminnego programu  profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2003.                                                                                                                                      

Przewodniczący Rady poinformował obecnych, że  w dniu  15 stycznia  odbyło się posiedzenie Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej, na którym to posiedzeniu Komisja przeanalizowała projekt programu a  następnie wydała pozytywną opinię o projekcie. 

 

Nie wniesiono żadnych uwag ani zapytań w sprawie programu.

 

Przewodniczący  Rady poddał pod głosowanie uchwalenie gminnego programu profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi na rok 2003.

Za uchwaleniem ww. programu głosowało 15 – tu radnych (jednogłośnie).

 

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził uchwalenie  Gminnego programu profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi na rok 2003 i uchwała Nr V/23/03 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

2/ Drugi projekt uchwały dotyczył   ustalenia  wynagrodzenia dla inkasentów z tytułu podatków stanowiących  dochody Gminy  Męcinka.

 

Projekt uchwały odczytała Skarbnik Gminy.

 

W sprawie projektu uchwały zapytanie zgłosił radny Edmund Sekuła i poprosił o wyjaśnienie czym kierowano się ustalając  stawki wynagrodzenia dla poszczególnych inkasentów gdzie przykładowo sołtys  z Pomocnego ma takie samo wynagrodzenie jak sołtys najmniejszej miejscowości w gminie Sichówka.

Radny Franciszek Lulek  w sprawie stawek wynagrodzenia wyjaśnił, że  jak pamięta z lat ubiegłych  miejscowości górskie mają ulgi w podatku i fizycznie zebranych pieniędzy za podatki jest niewiele.

Radny Wojciech Lichoń wyjaśnił, ze  jeżeli przeliczy się zebrany podatek w Pomocnem i Sichówku  to kwota ta mało co się różni.

Wójt Gminy zgłosił wniosek aby podjąć uchwałę w przedstawionym brzmieniu a na Komisjach radnym wyjaśni się  podstawę prawną do ustalenia tych stawek.

 

Więcej uwag ani zapytań nie było.

 

Przewodniczący Rady Gminy  poddał pod glosowanie  podjęcie uchwały w brzmieniu zgodnym z projektem.

Za podjęciem głosowało 13 – tu radnych, 2-ch radnych wstrzymało się od głosowania.

 

Przewodniczący Rady Gminy  stwierdził podjecie uchwały w sprawie ustalenia  wynagrodzenia dla inkasentów z tytułu podatków stanowiących  dochody Gminy  Męcinka i uchwała w tej sprawie Nr V/24/03 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

3/ Następnie Rada Gminy  przeszła do  uchwalania budżetu na rok 2003.

 

Zgodnie z procedurą  uchwalania budżetu  rozpatrywanie projektu budżetu nastąpiło  wg następującej kolejności.

1/ Odczytanie projektu uchwały  budżetowej wraz z uzasadnieniem,

2/ Odczytanie opinii  Komisji Planowania i Budżetu,

3/ Odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu,

4/ Odczytanie stanowiska Wójta Gminy w sprawie opinii Komisji i Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu,

5/ Dyskusja nad wniesionymi poprawkami i ich przegłosowanie,

6/ Głosowanie nad projektem uchwały.

 

Ad. 1/.

 

Projekt uchwały warz z uzasadnieniem w wersji  przedłożonej Radzie Gminy i Regionalnej Izbie Obrachunkowej  w dniu 15 listopada 2002 r. odczytała Skarbnik Gminy 

Ad. 2/.

 

Przewodniczący Rady Gminy poprosił Przewodniczącego Komisji Planowania i Budżetu Pana Gregulskiego o odczytanie opinii Komisji w sprawie projektu budżetu.

 

Opinia Komisji Planowania i Budżetu w sprawie projektu budżetu na rok 2003 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad. 3/

Przewodniczący Rady  odczytał uchwałę Nr II/A/93/2002 II Składu Orzekającego  Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu  z dnia 21 listopada 2002 r. w sprawie opinii o przedłożonym projekcie budżetu  Gminy Męcinka na 2003 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami.

 

Ww. uchwała stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

 

Ad. 4/.

W dalszej kolejności Wójt Gminy odczytał swoje stanowisko w sprawie opinii Komisji Planowania i Budżetu oraz opinii  Regionalnej Izby Obrachunkowej.

 

Ad. 5/.

Skarbnik Gminy przedstawiła kolejno wszystkie wniesione zmiany do projektu budżetu na wniosek Komisji Stałych Rady Gminy i Wójta Gminy.

Natomiast Przewodniczący Rady Gminy poddawał kolejno wprowadzane zmiany pod głosowanie, umożliwiając przedtem  dyskusję nt. wprowadzanych zmian.

 

W załączniku Nr 11 do projektu uchwały  :

 

W  dziale  010 – Rolnictwo i łowiectwo  , rozdziale 01010 – Infrastruktura wodociągowa i sanacyjna wsi , paragrafie 6050 -  Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych w projekcie budżetu  był zapis  - 12.400 zł z przeznaczeniem na  aktualizację projektu kanalizacji w Piotrowicach. Po wprowadzonych zmianach paragraf ten brzmi następująco :

100.000 zł w tym : Budowa wodociągu w Sichowie – projekt – kwota 25.000,00 zł; Budowa wodociągu we wsiach Pomocne – Kondratów  - uaktualnienie projektu – 12.000,00 zł ; Plan urządzeniowo – rolny – 10.000,00 zł; Budowa tranzytu Piotrowice – Męcinka – 53.000,000 zł.

W sprawie zmian  wniesiono następujące uwagi i wnioski :

 Radny Edward Bobowski – w przypadku otrzymania środków z zewnątrz na kanalizację Gmina nie będzie miała aktualnego projektu i wnosi o przeznaczenie środków na aktualizację projektu budowy kanalizacji we wsiach Piotrowice – Chełmiec 

Wójt Gminy wyjaśnił, że nie będzie takiej sytuacji, że nie zrealizuje się zadania z uwagi na brak aktualnego projektu.  Aktualizacja projektu nie trwa długo natomiast co do środków na jej wykonanie rada Gminy w każdej chwili będzie mgła wprowadzić zmiany w uchwale budżetowej i przeznaczyć środki na ten cel.

Radny Jan Krupiński przypomniał radnym, że w ubiegłej kadencji były środki przeznaczone na wykonanie projektu na wodociąg w Sichowie. Nie zrealizowano tego zadania, środki zostały wydatkowane w inny sposób.

Radny Jerzy Prus zauważył, że priorytetowym zadaniem  w poprzedniej kadencji jak i obecnej  jest  zwodociągować pozostałe miejscowości w gminie. Są fundusze, że przyznają środki  na zadania połączone z jednoczesną budową  wodociągu i kanalizacji. Dlatego też warto być przygotowanym z jednym projektem na kanalizację.

Wójt Gminy  wyjaśnił, że w chwili obecnej ta zależność nie obowiązuje.

Natomiast chciałby zauważyć, że nie planuje remontów dróg tam, gdzie nie ma jeszcze wody bądź kanalizacji.  Ale zgadza się aby  przeznaczyć połowę środków wskazanych na wykonanie projektu budowy wodociągu w Sichowie   na aktualizację projektu kanalizacji Piotrowice – Chełmiec. 

Skarbnik Gminy przedstawiła podział środków w paragrafie  6050 po zaakceptowanym przez Wójta Gminy wniosku radnego Edwarda Bobowskiego :

„100.000 zł w tym : Budowa wodociągu w Sichowie – projekt – kwota 12.500,00 zł; Budowa wodociągu we wsiach Pomocne – Kondratów  - uaktualnienie projektu – 12.000,00 zł ; Plan urządzeniowo – rolny – 10.000,00 zł; Budowa tranzytu Piotrowice – Męcinka – 53.000,000 zł; Budowa Kanalizacji Piotrowice – Chełmiec – 12.500,000 zł”.

Głosowanie :  11 radnych za zmianą,  2-ch przeciw, 2-ch wstrzymało się od głosowania.

 

W dziale  600 – Transport i łączność , rozdziale  60016 -  Drogi publiczne gminne, paragrafie  4270  był zapis 43.225,00 zł z przeznaczeniem na usługi remontowe dróg gminnych. Po w prowadzonych zmianach  paragraf ten brzmi następująco :

63.225,00 zł – usługi remontowe dróg gminnych.

Głosowanie ; 15 radnych za  zmianą  (jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale , w paragrafie 6050 – Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych zwiększono z 10.000,00 zł na 20,000,00 zł środki przeznaczone na budowę drogi w Myślinowie.

Glosowanie – 15 radnych za zmianą (jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale  wprowadzony został paragraf 6060 – Zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych  -  20.000,00 zł na zakup pługu do odśnieżania  dróg i rozrzutnika do  piasku. budowę drogi w Myślinowie.

Skarbnik Gminy wyjaśniła, że wydatki na zakup  wskazano jako środki własne, ale po spłaceniu ciągnika w miesiącu październiku zamierza  zakupić  sprzęt poprzez leasing.

Głosowanie – 14 radnych za zmianą ( jednogłośnie, w trakcie głosowania nieobecny Edward Bobowski).

 

W dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa , rozdziale 70004 – Różne jednostki obsługi  gospodarki mieszkaniowej i komunalnej, paragrafie 4010 był zapis

23.760,00 na wynagrodzenie osobowe dla 1 konserwatora.  Po wprowadzonych zmianach paragraf ten brzmi następująco :

40.760,00 na wynagrodzenie osobowe dla 1 konserwatora  oraz 5-ciu bezrobotnych.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale  zmieniono  w paragrafie 4110 – składki na ubezpieczenie społeczne  zwiększona została kwota na  pochodne od płac tj. z kwoty 5.422,00 na kwotę 8.422,00.

W tym samym dziale i rozdziale  zmieniono  w paragrafie 4120 – składki na Fundusz Pracy  zwiększona została kwota na pochodne  od płac  z  kwoty 743,00 na kwotę 1.743,00.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W  tym samym dziale i  rozdziale, w paragrafie  4210 – Zakup materiałów i wyposażenia - wydatki na zakup  materiałów zwiększono z kwoty 8.000,00 zł na kwotę 42.500,00 w związku z uruchomieniem prac interwencyjnych.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale, rozdziale , w paragrafie 4260 – Zakup energii zwiększono wydatki z kwoty 140.00,00 do kwoty 180.000,00 w związku z koniecznością dopłaty do wody kupowanej od „COM-D” Jawor

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale w paragrafie 4300 – Zakup usług pozostałych zwiększono wydatki z kwoty  57.0000,00 zł do kwoty 77.000,00 zł  na remonty substancji komunalnej.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

W dziale 710 – Działalność usługowa , w rozdziale  71004 – Plany zagospodarowania przestrzennego , w paragrafie  4300 – Zakup usług pozostałych  zmniejszono wydatek na  sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  z kwoty 154.000,00 do kwoty 109.000,00.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale, w paragrafie  6050 -  Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych  zwiększono wydatek z kwoty 30.000,00  do kwoty 33.000,00   tj. o 3.000,00 na  projekt budowy domu przedpogrzebowego na cmentarzu w Małuszowie.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

W dziale 750 – Administracja publiczna , w rozdział 75022 -  Rady Gmin, w paragrafie 3030 -  Różne wydatki na rzecz osób  fizycznych – zwiększono wydatek na wypłaty diet dla radnych  z kwoty 60.000,00 do kwoty  105.000,00 .

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

 

W tym samym dziale, w rozdziale  75023 – Urzędy gmin ,w paragrafie 4010 – Wynagrodzenia osobowe pracowników -  zwiększono  wydatek z kwoty 600.000,00  do kwoty 617.550,00 w związku z planowaniem wprowadzenia dodatku specjalnego dla Wójta Gminy.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale w paragrafie 4110 – Składki na ubezpieczenia społeczne  zwiększono kwotę na pochodne od wynagrodzeń z kwoty 115.900,000 do kwoty 119.000,00

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale, w paragrafie 4120 – Składki na Fundusz Pracy  zwiększono wydatek na pochodne od płac z kwoty  15.881,00 do kwoty 16.700,00.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale, utworzono dodatkowy  paragraf 4210 – Zakup materiałów i wyposażenia  z kwotą 3.000,00 na fundusz reprezentacyjny. 

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale  w paragrafie 4300 -  Zakup usług pozostałych  zwiększono wydatek z kwoty  101.000,00 do kwoty 130.0000,00  na zabezpieczenie umów z konserwatorami OSP.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale, w paragrafie 6050 – Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych zwiększono wydatek z kwoty 14.000,00 zł do kwoty 30.000,00 zł zrezygnowano przy tym z  budowy kotłowni w budynku Urzędu Gminy a wskazując na konieczność wykonania remontu w ww. budynku. 

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale utworzono paragraf 6060 -  Zakupy inwestycyjne  jednostek budżetowych  - przeznaczono  15.000,00  na zakup serwera do Urzędu Gminy. 

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale w rozdziale  75095 -  Pozostała działalność, utworzono dodatkowy paragraf  4300 – Zakup usług pozostałych i przeznaczono kwotę  29.376 zł na działalność kulturalną w sołectwach.

Skarbnik Gminy dodała, że  są do propozycje dla poszczególnych rad sołeckich tj. kwota 6,00 na jednego mieszkańca wsi. Od  Rad Sołeckich Urząd Gminy oczekiwał będzie  sporządzenia planu imprez.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

W dziale 758 – Różne rozliczenia, w rozdziale 75818 – Rezerwy ogólne i celowe, w paragrafie 4810 – Rezerwy ogólne – zmniejszono rezerwę z kwoty  60.521,00  do kwoty 52.000,00.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

W dziale  801 – Oświata i wychowanie, w rozdziale 80101 – Szkoły podstawowe oraz rozdziale 80110- Gimnazja utworzono dodatkowe paragrafy , paragraf 3240 -  Stypendia  oraz inne formy  pomocy dla uczniów  i przeznaczono następujące środki dla szkół podstawowych po 1.000,00, dla gimnazjum 2.0000,000 .

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

Zwiększono wydatki w paragrafie 4300 – Zakup usług pozostałych, we wszystkich szkołach podstawowych  z kwoty 8.000,00 zł do 9.000,00  i w gimnazjum z kwoty 10.000,00 zł do kwoty 12.000,00 zł  na  szkolenia dla nauczycieli.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

Jednocześnie w rozdziale 80101 – Szkoły podstawowe -  Pomocne skreślony został  paragraf 6050  Wydatki inwestycyjne  jednostek budżetowych – w związku z rezygnacją z budowy kotłowni w budynku szkoły.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

Zwiększono  wydatek w rozdziale  80110 – Gimnazja  w paragrafie 6050 – Wydatki inwestycyjne  z kwoty 400.000,00  do kwoty 423.000,00 na zapłatę za faktury z tytułu budowy gimnazjum w Męcince.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

W dziale 851 – zlikwidowano paragraf  6220 – Dotacje celowe  z budżetu na finansowanie i  dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji  i zakupów inwestycyjnych  innych jednostek  sektora finansów publicznych a tym samym zlikwidowany został rozdział – 85121 – Lecznictwo ambulatoryjne  w związku z cofnięciem dotacji dla GOZ na zakup sprzętu medycznego.

Radny Jan Krupiński sprzeciwił się  zlikwidowaniu tej dotacji, gdyż uważa, że Ośrodki Zdrowia pozostają już bez żadnej pomocy ze strony Rady Gminy.

Wójt Gminy wyjaśnił, że jest w posiadaniu wykazu instytucji, w których można ubiegać się o dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego.  Oznajmił przy tym, że sporządzenie wniosku spocznie na Urzędzie Gminy, gdyż zdaje sobie sprawę, że Kierownik GOZ nie ma czasu  na realizację tych zadań.

Głosowanie – 11 radnych za zmianą ,  przeciw 1  radny ( w trakcie głosowania na sali obecnych 11 radnych).

W tym samym dziale, w  rozdziale 85154 – Przeciwdziałanie alkoholizmowi  utworzono paragraf  2620 – Dotacja przedmiotowa z budżetu dla pozostałych jednostek sektora finansów i przeznaczono kwotę 10.000,00 na dożywianie dzieci w szkołach przez GOPS

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale w paragrafie 4110 – Składki na ubezpieczenia społeczne zmniejszono wydatek na pochodne od wynagrodzeń z kwoty  1.513,00 do kwoty 1.110,00 w związku z likwidacją ¼ etatu  przy bibliotece w Przybyłowicach ,

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale  w paragrafie  4120 – Składki na Fundusz Pracy – zmniejszono wydatek na pochodne od wynagrodzeń z kwoty  207,00 do kwoty  153,00 ze względu  jak wyżej.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziele i rozdziale zmniejszono wydatki w paragrafie 4300 -  Zakup usług pozostałych  z kwoty  35.790,00 do kwoty 27.247,00 w związku z likwidacją ¼ etatu przy bibliotece w Przybyłowicach.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

Utworzono dział  854 – Edukacyjna opieka społeczna , rozdział 85412 – Kolonie i obozy oraz inne formy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej oraz paragrafy : 2620 – Dotacja przedmiotowa z budżetu  dla pozostałych jednostek sektora finansów publicznych i  przeznaczono kwotę 14.482,00  oraz paragraf  4300 – Zakup usług pozostałych  - przeznaczono kwotę 15.518,00 zł – środki z obydwu paragrafów przeznaczono na organizację  ferii zimowych dla dzieci szkolnych.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

W dziale  921 – Kultura i ochrona dziedzictwa  narodowego, w rozdziale 92116 -  Biblioteki , w paragrafie  4010 – Wynagrodzenie osobowe pracowników  zwiększono wydatek z  kwoty 48.646,00 do kwoty 74.646,00 w związku z zamiarem utworzenia Centrum Informacji w Męcince w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej.  Wójt Gminy poinformował, że kwota o jaką zwiększono  wynagrodzenie i pochodne przeznaczona jest na utrzymanie jednej osoby, pozostali informatycy będą to absolwenci  skierowani  z Powiatowego Urzędu Pracy . Drugi etat, na jaki zabezpieczono środki  zamierza się uruchomić w innej miejscowości w Gminie.

Głosowanie – 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale  w związku ze wzrostem kwoty na wynagrodzenia  wzrosły wydatki na pochodne od wynagrodzeń :

W paragrafie  4110 -  Składki na ubezpieczenie społeczne  z kwoty 8.698,00 do kwoty 11.959,00 ,

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W paragrafie  4120 – Składki na Fundusz Pracy z kwoty  1.192,00 do kwoty 1.731,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W paragrafie 4260 -  Zakup energii -  zmniejszono wydatek z kwoty  10.500,00 do kwoty 8.500,00 na zapłatę za energię elektryczną.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale , w rozdział 92195 – Pozostała działalność , w paragrafie 4210 – zmniejszono  wydatek na zakup materiałów i wyposażenia  z kwoty 50.000,00 do kwoty 15.000,00  ( wcześniej w paragrafie tym znajdowały się środki na działalność  rad sołeckich).

Wójt Gminy wyjaśnił, że kwota 15.000,00 przeznaczona jest na dofinansowanie organizacji imprez kulturalnych o zasięgu gminnym.  Oczekuje więc propozycji  w tej sprawie i plan

Gminnych  imprez kulturalnych  wraz z przeznaczeniem środków na poszczególne imprezy w tym  dożynki gminne  planuje się zatwierdzić na następnej sesji.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

W dziale  926 – Kultura fizyczna i sport , w rozdziale  92604 – Instytucje kultury  fizycznej , w  paragrafie 2830 – Dotacje dla LZS zmniejszono wydatek z kwoty  43.150,00 do kwoty  31,150,00 ( po 4.000,00 na  każdy zespół).

W sprawie podziału środków na poszczególne LZS-y swoje niezadowolenie  wyraził radny Jan Krupiński.  Jego zdaniem podział tych środków nie jest  sprawiedliwy. Męcinka zamiast  utworzyć drużynę młodzieżową i szkolić ją to płaci kary za jej brak. Wnosi o weryfikację podziału tych środków.

Radny Franciszek Rudziec  stwierdził, że drużyna z Męcinka  promuje gminę w całym województwie z uwagi na dalekie wyjazdy, dlatego też musi mieć więcej środków finansowych na zabezpieczenie wyjazdów.

Radny Eugeniusz Worończak stwierdził, że 50 % dotacji LZS- wpłacają na PZPN.

Wójt Gminy zgodził się  z przedstawionymi aspektami , zauważył , że jest to  temat do przepracowania przez Komisję Rewizyjną, która jest w stanie rozliczyć LZS-y z otrzymanych dotacji , natomiast Komisja Zdrowia, Oświaty, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej  przyjąć może plan/program  organizacji kultury fizycznej w Gminie.

Więcej uwag ani wniosków nie było. 

Głosowanie  - 11 radnych za zmianą , 3-ch przeciw. 1 radny wstrzymał się od głosowania.

 

W załączniku Nr 12 do projektu uchwały  :

 

W dziale  010 – Rolnictwo i łowiectwo , w  rozdziale 01095 – Pozostała działalność, w  paragrafie  075 – Dochody z najmu i dzierżawy składników  majątkowych Skarbu  Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych oraz innych umów  o podobnym charakterze  zwiększono plan dochodów  z kwoty 6.000,00 do kwoty 13.000,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

W dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa, w rozdziale 70005- Gospodarka gruntami i nieruchomościami, w  paragrafie -  047 – Wpływy z opłat za zarząd, użytkowanie    i użytkowanie wieczyste nieruchomościami zwiększono plan dochodów z kwoty 2.000,00 do kwoty 8.500,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

Utworzono paragraf  077 – Wpłaty z tytułu odpłatnego nabycia prawa własności nieruchomości  i zaplanowano dochód w wysokości 100.000,00.  Skreślony został przy tym paragraf  084 – w którym dochód zapisany był w wysokości 50.000,00 (  wpływy ze sprzedaży wyrobów i składników majątkowych)  w związku ze  zmianą klasyfikacji paragrafów.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

W dziale  750 – Administracja  publiczna, w  rozdziale 75023 – Urzędy Gmin , w paragrafie  057 – Grzywny , mandaty  i inne kary pieniężne od ludności  zmniejszono plan dochodów z kwoty 500,00 do kwoty 255,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale w paragrafie  097 – Wpływy z różnych  dochodów , zwiększono plan dochodów z tytułu opłat administracyjnych i zwrotu kosztów dokonywanych wycen mienia z kwoty 30,960,00 do kwoty 31.052,00 .

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

W dziale  756 – Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nie posiadających osobowości prawnej, w rozdziale  75615 – Wpływy z podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatków i opłat lokalnych od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych, w paragrafie  031 – Podatek od nieruchomości – zwiększono plan dochodów z kwoty  1.267.115,00 do kwoty  1.321.904,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale, w paragrafie   032 – Podatek rolny , zwiększono plan dochodów z kwoty 107.100,00 do kwoty 127.100,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale, w paragrafie  033 – Podatek leśny  zwiększono plan dochodów z kwoty  36.645,00 do kwoty  39.025,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale, w rozdziale 75616 – Wpływy z podatku  rolnego, podatku leśnego, podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilno-prawnych oraz podatków i opłat lokalnych od osób fizycznych, w paragrafie  031 – Podatek od nieruchomości , zwiększono plan dochodów  z kwoty 217.291,00 do kwoty 237.000,00.

W tym samym dziale i rozdziale w paragrafie 032 – Podatek rolny , zwiększono plan dochodów z kwoty 415.752,00 do kwoty  438.900,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

 

W tym samym dziale i rozdziale, w paragrafie 033 – Podatek leśny , zwiększono plan dochodów z kwoty 1.050,00 do kwoty  1.377,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale i rozdziale, w paragrafie 034 – Podatek od środków transportowych zwiększono plan dochodów z kwoty 42.500,00 do kwoty  55.500,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale, w rozdziale  75618 – Wpływy z innych opłat stanowiących  dochody jednostek samorządu terytorialnego na podstawie ustaw ( wcześnie rozdział brzmiał : Wpływy z opłaty skarbowej), w paragrafie 046 -  zwiększono plan dochodów  z kwoty 252.000,00 do kwoty 396.000,00 (Dochód ten  wpisany był  w rozdziale 75619 – Wpływy z różnych rozliczeń, w którym to rozdziale paragraf 046 został skreślony).

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale, w  rozdziale 75621 – Udział gminy w podatkach  stanowiących dochód budżetu państwa,  w paragrafie 001 – Udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych  zmniejszono plan dochodów z kwoty  469.659,00 do kwoty  459.310,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

W dziale 758 – Różne rozliczenia, w rozdziale 75801 - Część oświatowa subwencji ogólnej dla  jednostek samorządu terytorialnego, w  paragrafie  292 -  Subwencje ogólne z budżetu państwa  zwiększono plan dochodów z kwoty 1.823.313,00 do kwoty 1.846.627,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

W tym samym dziale, w  rozdziale 75802 – Część podstawowa subwencji ogólnej dla gmin, w paragrafie  292 – Subwencje ogólne z budżetu państwa  zwiększono plan dochodów z kwoty 2.766,00 do kwoty  3.169,00.

Głosowanie  - 15 radnych za zmianą ( jednogłośnie).

 

Skarbnik Gminy poinformowała Radnych , że w  konsekwencji dokonanych zmian w zakresie  wydatków i dochodów budżetowych, zmianom ulegają zapisy w  poszczególnych załącznikach , stanowiących integralną część budżetu.

 

Ad. 6/.

 

W dalszej części obrad Skarbnik Gminy odczytała projekt uchwały budżetowej  z wprowadzonymi zmianami.

 

Przewodniczący Rady Gminy  poddał pod głosowanie radnym uchwalenie budżetu w brzmieniu przedstawionym podczas obrad sesji.

Za uchwaleniem budżetu głosowało 14 – tu obecnych w trakcie głosowania radnych na sesji ( Nieobecny w trakcie głosowania – radny Wojciech Lichoń).

 

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził   uchwalenie przez Radę Gminy Męcinka  budżetu Gminy Męcinka na rok 2003.

 

Punkt 7 . Sprawy różne.

W sprawach różnych Skarbnik Gminy zwróciła się do radnych  o  podanie numerów kont osobistych, w celu przekazywania ryczałtów na stan tych kont.

Radny  Jerzy Prus w sprawach  programu działania dla Wójta Gminy zauważył, że   plan taki najlepiej będzie Wójtowi realizować na podstawie inwentaryzacji potrzeb w poszczególnych miejscowościach.

Radny Franciszek Rudziec zwrócił się do Wójta z wnioskiem aby brać pod uwagę i doceniać zaangażowanie mieszkańców poszczególnych miejscowości, którzy  oczekują nieraz zakupu materiału a prace chcą wykonać we własnym zakresie.

W sprawie realizacji zadań w poszczególnych miejscowościach Wójt Gminy wyjaśnił, że miejscowości nie objęte inwestycjami i zatwierdzonymi programami będzie chciał zadowolić wykonaniem innych drobniejszych prac.

Przewodniczący Rady zauważył, że jest wiele drobnych spraw, które ciągną się latami i należałoby sprawy te w bieżącej kadencji pozałatwiać.

Radny Jerzy Prus w sprawie uchwalonego budżetu  zauważył, że jest to budżet dosyć ciekawy lecz bez  części opisowej i stwierdził, że Komisje dały Wójtowi Gminy w tym względzie pełne wotum zaufania. 

Radny Edmund Sekuła  - w związku z uruchomieniem prac interwencyjnych  przydzielić komuś odpowiedzialność za powierzone narzędzia.

Zwrócił się z zapytaniem o uregulowanie spraw dot. dostaw wody na osiedle do Stanisławowa.

Wójt Gminy wyjaśnił, że sprawa na razie stoi w miejscu. Woda jest dostarczana. Mieszkańcy natomiast skarżą się na wysoką cenę za wodę.

Skarbnik Gminy wyjaśniła, że wg kalkulacji cena tej wody powinna być jeszcze wyższa.

Radny Eugeniusz Worończak zwrócił uwagę, aby liczniki na wodę spisywać co dwa miesiące.

Poruszona została sprawa utylizacji padniętego bydła . Radny Grzegorz Urbanowski  wyjaśnił, że  nie ma „uboju z konieczności”. Wszystkie sprawy trzeba zgłaszać aby podjąć działania  związane z ubojem.

W sprawie tej Wójt Gminy wyjaśnił, że powołana jest do realizacji tych zadań firma  na terenie powiatu, w sprawie tej należy kontaktować się z pracownikiem Ośrodka Doradztwa Rolniczego O/ Jawor – Krzysztofem Kołodyńskim.

Radny Jerzy Prus zwrócił się z zapytaniem  czy zorganizowane zostaną punkty  informowania ludności dot. spraw związanych z zamiarem wstąpienia do Unii Europejksiej, czy będą prowadzone szkolenia dla rolników.

Wójt Gminy wyjaśnił, że sprawami tymi obciążony został na razie Ośrodek Doradztwa Rolniczego O/ w Jaworze i  działalność informacyjna jak i szkoleniowa będzie prowadzona.

 

Punkt 8  . Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych .

Ustalono, że wszystkie odpowiedzi  zostaną udzielone na piśmie.

 

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził wyczerpanie porządku dziennego sesji.

Podziękował  Radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach.

Piątą   zwyczajną   sesję Rady Gminy Męcinka ogłosił za zamkniętą.

 

 

Protokołowała :                                                    

            Małgorzata Rodzeń               

Przewodniczący  Rady Gminy:                                 

              Stanisław Prędkiewicz

 

wersja do wydruku

 



   Panel aktualizacyjny