Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Męcinka 

Protokół Nr 1
Protokół  Nr I

Protokół  Nr I/02

z pierwszej sesji nowo wybranej  Rady Gminy Męcinka

kadencji 2002 - 2006

w dniu 18 listopada 2002 r.

 

Godzina rozpoczęcia sesji – 10 00

Godzina zakończenia sesji - 12 00

 

Na stan 15-tu radnych w sesji uczestniczyło  15-tu radnych.

Sesję rozpoczęto wysłuchaniem hymnu polskiego  - Mazurka Dąbrowskiego.

Punkt 1. Otwarcie sesji.

 Otwarcia sesji nowo wybranej Rady Gminy Męcinka dokonał najstarszy wiekiem radny obecny na sesji Stanisław Prędkiewicz,  wypowiadając formułę: „Otwieram pierwszą sesję nowo wybranej  Rady Gminy Męcinka”.

Powitał przybyłych na sesję : Starostę Powiatu Jaworskiego Jana Jarosińskiego, radnych Rady Gminy Męcinka, Wójta Gminy -  Zbigniewa Przychodzenia,  sołtysów wsi, dyrektorów szkół, przedstawicieli zakładów pracy z terenu Gminy oraz pozostałych obecnych na sesji mieszkańców gminy.

Następnie stwierdził, że na stan 15-tu radnych , obecnych jest 15-tu radnych , co stanowi quorum przy którym Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Punkt 2. Ślubowanie radnych.

Przed przystąpieniem do  wykonywania mandatu radnego  zgodnie  z art. 23 a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  radni złożyli ślubowanie. 

Przewodniczący obrad odczytał rotę ślubowania  o treści : „Wierny  Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”, a następnie wszyscy obecni radni wywoływani kolejno wg listy obecności,    powstając   wypowiadali słowo  ślubuję”.

3. Uchwalenie porządku obrad.

Przewodniczący obrad  odczytał proponowany w zaproszeniach porządek obrad wg punktów :

  1. Otwarcie sesji.
  2. Złożenie ślubowania przez radnych.
  3. Uchwalenie porządku obrad.
  4. Wybór Przewodniczącego Rady Gminy.
  5. Wybór Wiceprzewodniczących Rady Gminy.
  6. Złożenie  ślubowania przez Wójta Gminy.
  7. Wybór Komisji Statutowej.
  8. Sprawy różne.
  9. Zamknięcie sesji.

 

Radny Jerzy  Prus zgłosił wniosek aby przed przystąpieniem do wyboru Przewodniczącego Rady Gminy  odbyło się ślubowanie Wójta Gminy elekta, co pozwoli na zakończenie części uroczystej sesji.

Więcej uwag ani wniosków nie było.

Przewodniczący obrad zgłoszony wniosek przedstawił radnym pod głosowaniem.
Za zmianą w porządku obrad głosowało 14-tu radnych , 1 radny był przeciw.

Następnie odczytał porządek posiedzenia po wprowadzonej zmianie i poddał pod głosowanie jego   przyjęcie. Za przyjęciem porządku obrad głosowało 14-tu radnych, 1 radny był przeciw.

Przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Męcinka  zatwierdziła porządek obrad.

 

Punkt 4. Złożenie ślubowania  przez Wójta Gminy.

Przewodniczący obrad – Stanisław Prędkiewicz poprosił wybranego w wyborach bezpośrednich , które odbyły się dnia 10 listopada 2002 r.  Wójta Gminy Męcinka  Zbigniewa Przychodzenia  o złożenie  ślubowania.

Wszyscy obecni na sali powstali a Wójt Gminy Zbigniew Przychodzeń złożył ślubowanie o treści : „Obejmując urząd wójta gminy  uroczyście ślubuję , że dochowam  wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować nbędę  tylko dla dobra  publicznego i pomyślności mieszkańców gminy. Tak mi dopomóż Bóg”.

Po złożeniu ślubowania Przewodniczący obrad Stanisław Prędkiewicz złożył gratulacje Wójtowi z objęcia urzędu, życząc przy tym  sukcesów w pracy zawodowej.

Następnie obecny na sesji Starosta Powiatu Jaworskiego Jan Jarosiński  odczytał list gratulacyjny, którego treść wpisana jest poniżej do protokołu i wręczył go wraz z bukietem kwiatów Wójtowi .

Treść listu gratulacyjnego:

Jawor, dnia 18 listopada 2002 r.

Szanowny Pan

Zbigniew Przychodzeń

Dzień - 10 listopada 2002r r. na długo pozostanie w pamięci wielu samorządowców. To właśnie w tym dniu w III Rzeczypospolitej przeprowadzono II turę pierwszych bezpośrednich i demokratycznych wyborów, które wyłoniły przedstawicieli władz samorządowych. Dzięki poparciu przeważającej części elektoratu wybrani kandydaci będą mieli niewątpliwy zaszczyt sprawować swoje urzędy przez najbliższe cztery lata, a tym samym decydować - w wielu przypadkach - o warunkach życia mieszkańców polskich miast, miasteczek i wsi Dolnego Śląska. Jednym z tych, którzy zostali obdarzeni tak wielkim szacunkiem i zaufaniem społecznym jest Pan - Panie Zbigniewie.

Mam świadomość jak poważne stoją przed Panem wyzwania i odpowiedzialność związana z funkcją Wójta Męcinki. Jednocześnie jestem głęboko przekonany, że wybór Pańskiej Osoby przyczyni się znacząco do rozwiązania wielu istotnych problemów, a przejawiany entuzjazm

nie wygaśnie w zmaganiach z jakże złożoną rzeczywistością. A jeżeli - pełniąc z wyboru tę funkcję napotka Pan na chwile trudne - proszę mieć świadomość, że stoi za Panem siła tych wszystkich, którzy właśnie na Pana oddali swój głos.

Gratulując raz jeszcze - proszę przyjąć moje najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz sukcesów w działalności na rzecz dobra wspólnego - Mieszkańców Pańskiej Gminy.

Łączę wyrazy szacunku poważania

Starosta Powiatu Jaworskiego

Jan Franciszek Jarosiński

W dalszej kolejności Wójt Gminy podziękował za gratulacje  i  przytoczył  fragment epitafium jakie  znajduje się na ścianie przytułku dla dzieci w Kalkucie pn. „Mimo wszystko” o treści :

„ Ludzie są nierozumni, nielogiczni i samolubni.

Kochaj ich, mimo wszystko.

Jeśli czynisz dobro, oskarżą cię o egocentryzm.

Czyń dobro, mimo wszystko.

Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów.

Odnoś sukcesy, mimo wszystko.

Ludzie w gruncie  rzeczy potrzebują  twej pomocy,

Mogą cię jednak zaatakować, gdy  pomagasz,

Pomagaj, mimo wszystko.

Dając światu najlepsze, co posiadasz , otrzymujesz ciosy.

Dawaj światu najlepsze, co posiadasz, mimo wszystko”.

 

Punkt  5. Wybór Przewodniczącego Rady Gminy.

Zgodnie z zatwierdzonym porządkiem obrad Rada Gminy przystąpiła do   wyboru Przewodniczącego Rady Gminy.

Przewodniczący obrad poinformował Radę, że zgodnie z art. 19  ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  Rada Gminy  wybiera ze swego grona przewodniczącego  bezwzględną większością głosów  w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu  tajnym.  ( bezwzględna większość – 8  radnych).

Przed przystąpieniem do głosowania powołana została Komisja skrutacyjna spośród zgłoszonych do komisji radnych, którzy wyrazili zgodę do pracy w Komisji w składzie :

Franciszek Rudziec,

Jolanta Dubińska,

Grzegorz Urbanowski,

Wiesław Gregulski.

Poddano pod głosowanie  zatwierdzenie składu Komisji.

Rada Gminy jednogłośnie zatwierdziła skład Komisji.

Poproszono Radcę Prawnego o przedstawienie wykładni bezwzględnej większości głosów przy frekwencji radnych obecnych na sesji.

Radca Prawny Józef Kowalski  stwierdził, że jest to  liczba najbliższa połowie składu Rady, a co za tym idzie dla liczby 7,5 jest liczba 8.

Następnie przystąpiono do zgłaszania kandydatur do pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Gminy Męcinka.

Radny Wiesław Gregulski zgłosił kandydaturę Stanisława Prękiewicza,

Radny  Ryszard Myślecki zgłosił kandydaturę Edwarda Bobowskiego,

Radny Jerzy Prus zgłosił kandydaturę Jana Krupińskiego,

Radny Jan Krupiński zgłosił kandydaturę Jerzego Prusa.

Więcej zgłoszeń nie było.

Poszczególni kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie w wyborach  na przewodniczącego Rady Gminy.

W związku ze zgłoszeniem 4-ch kandydatów Rada Gminy  poprzez głosowanie jednogłośnie  ustaliła, że w przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej ilości głosów, do drugiej tury przejdą dwaj kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę głosów.

Po rozdaniu kart do głosowania  nastąpił akt głosowania.

Radni wyczytywani wg listy obecności podchodzili do urny i oddawali głos).

W następnej kolejności Komisja udała  się do biura Rady  i ustaliła wyniki głosowania oraz sporządza protokół.

Po przerwie.

Przewodniczący Komisji skrutacyjnej odczytał protokół i  stwierdził, że Rada Gminy Męcinka w wyniku głosowania  tajnego wybrała na Przewodniczącego Rady Stanisława Prędkiewicza.

Uchwała Nr I/1/02 w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Gminy wraz z protokołem Komisji skrutacyjnej stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Wójt Gminy złożył gratulacje Przewodniczącemu Rady. Do gratulacji dołączył się również obecny na sesji Starosta Powiatu Jaworskiego  Jan Jarosiński.

 

Punkt 5. Wybór wiceprzewodniczących Rady Gminy.

Zgodnie z uchwalonym porządkiem obrad  przystąpiono do  wyboru wiceprzewodniczących Rady Gminy.

Przewodniczący Rady poinformował radnych, że zgodnie z art.  19 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  rada gminy wybiera ze swego grona  1 – 3 wiceprzewodniczących.  Natomiast zgodnie ze statutem Gminy Męcinka, który  oprócz  nieważności  zapisów w wyniku zmiany ustawy samorządowej oraz ustawy o bez pośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta do chwili uchwalenia nowego statutu jest aktem obowiązującym,  w  paragrafie  18  określa 2-ch  wiceprzewodniczących .

Dodał, że zgodnie z art. 19  ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  Rada Gminy  wybór wiceprzewodniczących następuje  bezwzględną większością głosów  w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu  tajnym. 

 

Przewodniczący Rady Gminy  poprosił radnych o zgłaszanie kandydatów na wiceprzewodniczących Rady Gminy.

Radny Jerzy Głowiak zgłosił Jolantę Dubińską,

Radny Wiesław Gregulski zgłosił Mariolę Mikołajczyk.

Zgłoszone kandydatki wyraziły zgodę na kandydowanie  w wyborach do pełnienia funkcji wiceprzewodniczących rady.

 

Po zgłoszeniu kandydatek ustalono,  wobec braku sprzeciwu,  że pozostanie trzyosobowy skład komisji skrutacyjnej ,  składający się z osób :

Franciszek Rudziec,

Grzegorz Urbanowski,

Wiesław Gregulski

Po rozdaniu kart do głosowania  nastąpił akt głosowania.

Radni wyczytywani wg listy obecności podchodzili do urny i oddawali głos.

W następnej kolejności Komisja udała  się do biura Rady  i ustaliła wyniki głosowania oraz sporządziła protokół.

Po przerwie.

Przewodniczący Komisji skrutacyjnej odczytał protokół, że Rada Gminy Męcinka w wyniku głosowania  tajnego wybrała na Wiceprzewodniczące Rady Gminy : Jolantę Dubińską  i  Mariolę Mikołajczyk. 

Uchwała Nr I/2/02 w sprawie wyboru wiceprzewodniczących Rady  stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Wójt Gminy złożył gratulacje Wiceprzewodniczącym Rady . Do gratulacji dołączył się również obecny na sesji Starosta Powiatu Jaworskiego  Jan Jarosiński.

 

Punkt. 7. Wybór Komisji statutowej.

 

Następnie Przewodniczący Rady Gminy poinformował obecnych, że pilnym zadaniem dla  Rady Gminy jest uchwalenie nowego statutu, w związku ze zmianami jakie wprowadziła ustawa o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, dlatego też w porządku obrad znalazło się powołanie właśnie tej Komisji.

Przystępujemy zatem do powołania Komisji Statutowej.

Komisje Rada Gminy powołuje  w głosowaniu jawnym spośród grona radnych. 

Proszę Radę Gminy  o  ustalenie  w pierwszej kolejności liczby  członków komisji.  Dodał, że w kadencji 1998 – 2002 był to skład pięcioosobowy.

Przewodniczący Rady  poddał pod głosowanie  zatwierdzenie 5-cio osobowego składu komisji. Rada Gminy jednogłośnie zatwierdziła pięcioosobowy skład komisji.

Zgłoszono następujące osoby do składu komisji:

Bobowski Edward – wyraził zgodę

Lichoń Wojciech – wyraził zgodę

Głowiak Jerzy – wyraził zgodę

Urbanowski Grzegorz – wyraził zgodę

Myślecki Ryszard – wyraził zgodę

Prus Jerzy – nie wyraził zgody

Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z zapytaniem, czy wyrażają wolę aby przeprowadzić głosowanie na całą listę, ponieważ liczba zgłoszonych kandydatów do komisji odpowiada ustalonej liczbie składu komisji.

Rada Gminy poprzez głosowanie  jednogłośnie wyraziła zgodę na głosowanie na cały skład Komisji.

Przewodniczący Rady odczytał skład Komisji i poddał pod głosowanie powołanie Komisji.

Za powołaniem głosowali wszyscy obecni na sesji radni – (jednogłośnie).

Uchwała Nr I/3/02 w sprawie powołania Komisji statutowej stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Następnie Przewodniczący Rady ogłosił krótką przerwę w celu ukonstytuowania się Komisji tj. wskazania spośród siebie Przewodniczącego.

Po przerwie

Członek Komisji Grzegorz Urbanowski  oznajmił, że Komisja wybrała spośród swojego grona Edwarda Bobowskiego na Przewodniczącego Komisji.

Rada Gminy poprzez głosowanie jednogłośnie podjęła uchwałę o stwierdzeniu wyboru Edwarda Bobowskiego na Przewodniczącego Komisji Statutowej.

Uchwała Nr I/4/02 w tej sprawie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Punkt  8 . Sprawy różne.

W sprawach różnych głos zabrał Wójt Gminy   i przedstawił obecnym sprawę  powołania zarządzeniem Zastępcy Wójta. Oświadczył, że w najbliższym czasie nie powoła swojego zastępcy gdyż  w pierwszej kolejności zapoznać musi  się z  zagadnieniami gminy i wówczas dobierze osobę, która  będzie pomocna w  sprawowaniu Urzędu.

Następnie głos zabrał Starosta Powiatu Jaworskiego Jan Jarosiński i poinformował obecnych, że Wójt obejmując urząd musiał zrezygnować z mandatu radnego w powiecie. Na jego miejsce wejdzie radny z gminy Paszowice, dlatego też proponuje obecnym aby w sprawach , które rozpatrywać będzie Rada Powiatu zgłaszać się bezpośrednio do jego osoby, będzie się starał sprawy dla Gminy Męcinka załatwiać pozytywnie.

Więcej  spraw nie było.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził  wyczerpanie porządku dziennego sesji.

Podziękował Radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach.

Pierwszą sesję nowo wybranej  Rady Gminy Męcinka ogłosił  za zamkniętą.

 

Protokołowała

Małgorzata Rodzeń                        

 

Przewodniczący  Rady Gminy                          

Stanisław Prędkiewicz

                                                                                                 

wersja do wydruku

 



   Panel aktualizacyjny