Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Męcinka 

Świadczenia opiekuńcze

ŚWIADCZENIA OPIEKUŃCZE:

  1. ZASIŁEK PIELĘGANCYJNY

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikajacych z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku,

  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku zycia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

  • osobie, która ukończyła 75 lat,

  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny nie perzysługuje:

  • osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,

  • osobie uprawnionej do dodatku pilęgnacyjnego.


WYMAGANE DOKUMENTY:

  • wniosek ( druk do pobrania)

  • orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprwności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności bądź orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,

  • kserokopia dowodu osobistego wnioskodawcy,

  • akt urodzenia dziecka, jeżli wniosek dotyczy zasiłku pielegnacyjnego na dziecko.


  1. ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE

Świadczenie pielęgnacyjne przyznaje się z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub ionnej pracy zarobkowej.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

  • matce lub ojcu,

  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny,

  • opiekunowi faktycznemu dziecka,

    jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną mozliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

Osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielegnacyjne, w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki.


Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:

  • osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,

  • osoba wymagająca opieki:

    - pozostaje w związku małżeńskim,

    - została umieszczona w rodzie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno- wychowawczym, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej,

  • osoba w rodzienie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko,

  • osoba w rodzie ma ustalone prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub inne dziecko w rodzinie.


WYMAGANE DOKUMENTY:

  • wniosek ( druk do pobrania)

  • orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną mozliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,

  • zaświadczenia potwierdzające fakt rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,

  • kserokopia dowodu osobistego wnioskodawcy,

  • akt urodzenia dziecka, jeżli wniosek dotyczy świadczenia pielegnacyjnego na dziecko,


    TERMIN ZAŁATWIENIA

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba, że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Jeżeli osoba w okresie trzech mesięcy licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepłnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.


W przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i ponownego ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia, prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, jeżeli osoba spełnia warunki uprawniające do nabycia tych świadczeń oraz złożyła wniosek o ustalenie:

- niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności w terminie miesiąca od dnia utraty ważności poprzedniego orzeczenia

- i prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności w terminie trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia.


TRYB ODWOŁAWCZY

Od wydanej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji za pośrednictwem Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Męcince.


PODSTAWA PRAWNA

  • ustawa z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, Nr 222, poz. 1630, z 2007r. Nr 64, poz. 427, Nr 105, poz. 720, Nr 109, poz. 747, Nr 192, poz. 1378, Nr 200, poz. 1446, z 2008r. Nr 70, poz. 416, Nr 138, poz. 872 i 875, Nr 223, poz. 1456, Nr 237, poz. 1654, z 2009r. Nr 97, poz. 800, Nr 219, poz. 1706 , z 2010 Nr 50, poz. 301)

  • RozporządzeniE Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2009 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2009 r. Nr 129, poz. 1058)

  • RozporządzeniE Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2005r. Nr 105 poz 881, Dz.U. z 2005r. Nr 116 poz. 976, Dz. U. z 2006r. Nr 58, poz. 401, Dz. U. z 2007r. Nr 114, poz. 783, Dz. U. z 2009r. Nr 108, poz. 910, Dz. U. z 2009r. Nr 114, poz. 950).

wersja do wydruku

 



   Panel aktualizacyjny