PRZYZNAWANIE POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM DLA UCZNIÓW ZAMIESZKAŁYCH NA TERENIE GMINY MĘCINKA NA ROK SZKOLNY 2011/2012
W roku szkolnym 2011/2012 wniosek należy składać od 01 września do 15 września 2011r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Męcince.
Formularze wniosku oraz szczegółowe informacje dostępne są w siedzibie tut. ośrodka tel. 76 871-80-97 oraz na stronie internetowej http://archiwumbip.mecinka.pl
Godziny przyjmowania wniosku: - od poniedziałku do czwartku od 7.00 do 15.00, - piątek od 8.00 do 16.00.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu netto na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 351 zł/na osobę w rodzinie 9art. 8 ust. 1 pkt.2 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. (Dz. U. 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.).
Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek: rodziców, pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiającym dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim w zajeciach rewalidacyjno – wychowawczych, organizowanych zgodnie z odrebnymi przepisami, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizującymi odpowiednio obowiązek szkolny i obowiązek nauki do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne może być udzielone uczniom w formie: całowitego lub częściowgo pokrycia kosztów udziału ucznia w zajeciach edukacyjnych lub wyrównawczych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania , a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników, całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania, świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w formach, o których mowa w pkt. 1 – 3 nie jest celowe.
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. O zasiłek szkolny można się ubiegać w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystapienia zdarzenia uzasasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Do wniosku o przyznanie stypendium szkolnego należy dołączyć, tj: zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia, zawierającego informację o wysokości potraconej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowej przez ubezpieczonego oraz składki na ubezpieczenia chorobowe, kserokopie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, decyzję właściwego organu w sprawie renty, emerytury, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie albo oświadczenie o kontynuowaniu nauki w szkole, dowód otrzymania renty lub emerytury, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, decyzję starosty o uznaniu lub odmowie uznania za osobę bezrobotną, utracie statusu osoby bezrobotnej, o przyznaniu, odmowie przyznania, wstrzymaniu, wznowieniu wypłaty oraz utracie lub pozbawieniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia szkoleniowego, stypendium, dodatku aktywizacyjnego albo oświadczenia o pozostawaniu w ewidencji bezrobotnych lub poszukujących pracy, zaświadczenie albo oświadczenie o zobowiązaniu do opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne rolników,
W stosunku osób prowadzących działalność gospodarczą: zaświadczenie albo oświadczenie o zadeklarowanej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, zaświadczenie właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego albo oświadczenie dotyczące działalności opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych – za dochód przyjmuje się przychód z tej działalności pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, obciążenie podatkiem należnym określonym w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych i składkami na ubezpieczenie zdrowotne określonymi w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, związane z prowadzeniem tej działalności oraz odliczonymi od dochodu składkami na ubezpieczenia społeczne niezaliczonymi do kosztów do uzyskania, określonymi w odrębnych przepisach, z tym, że dochód ustala się, dzieląc kwotę dochodu z działalności gospodarczej wykazano w zeznaniu podatkowym złożonym za poprzedni rok kalendarzowy przez liczbę miesięcy, w których podatnik prowadził działalność, a jeżeli nie prowadził działalności, za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby, zaświadczenie właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego dotycząca działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby, zaświadczenie albo oświadczenie w przypadku uzyskania dochodu w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku lub w okresie pobierania świadczenia z pomocy społecznej dochodu jednorazowego przekraczającego pięciokrotnie kwoty:
- kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, w przypadku osoby samotnie gospodarującej, - kryterium dochodowego rodziny, w przypadku osoby w rodzinie ( kwotę tego dochodu rozlicza się w równych częściach na 12 kolejnych miesięcy, poczynając od miesiąca, którym dochód został wypłacony.
do pobrania: wzór wniosku o przyznanie stypendium szkolnego
|