Zezwolenie na wycinkę drzew lub krzewów. Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków. Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów. Wymogu uzyskania zezwolenia nie stosuje się do drzew lub krzewów: 1) w lasach, 2) owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach objętych ochroną krajobrazową, 3) na plantacjach drzew i krzewów, 4) których wiek nie przekracza 5 lat, 5) usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych, 6) usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, z wałów przeciwpowodziowych i terenów w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału, 7) które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu, 8) stanowiących przeszkody lotnicze, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu. Miejsce załatwienia sprawy: Stanowisko pracy ds. ochrony środowiska i integracji z Unią Europejską - I piętro, pokój nr 16, tel. (0-76) 870-86-023, fax: (0-76) 870-86-24, e-mail: urząd.gminy@mecinka.pl >> wzór wniosku << Wymagane dokumenty: 1) wniosek o wydanie zezwolenia zawierający: a) imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości, b) tytuł prawny władania nieruchomością, c) nazwę gatunku drzewa lub krzewu, d) obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm, e) przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew, f) przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu, g) wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy 2) zgoda właściciela nieruchomości, jeżeli wnioskodawca (posiadacz nieruchomości) nie jest jej właścicielem, 3) zgoda organu uznającego obszar za rezerwat przyrody, jeżeli wnioskodawca ubiega się o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewów na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach rezerwatu przyrody. Opłaty:
Brak opłaty skarbowej za wydanie zezwolenia. W przypadkach i na zasadach określonych w ustawie o ochronie przyrody i aktach wykonawczych, pobiera się opłatę za usunięcie drzew lub krzewów. Jej wysokość ustalana jest indywidualnie. Termin załatwienia sprawy: 1) W ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania - sprawa, która wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. 3) W ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania - sprawa szczególnie skomplikowana. Sposób załatwienia sprawy: Pracownik zajmujący się sprawami ochrony środowiska przeprowadza oględziny w terenie i po analizie zebranych materiałów przygotowuje projekt stosownej decyzji.. Tryb odwoławczy: Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy, za pośrednictwem Wójta Gminy Męcinka. Odwołanie składa się w Urzędzie Gminy w Męcince lub nadaje listem poleconym, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji wnioskodawcy.
Podstawa prawna: 1) ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.), 2) ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 255, poz 1635), 3) rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz. U. Nr 228, poz. 2306) 4) obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2006 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz kar za zniszczenie zieleni na rok 2007 (M.P. Nr 73, poz. 733)
|