Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Męcinka 

Protokół Nr 21

Protokół  Nr XXI/04
z dwudziestej pierwszej sesji Rady Gminy Męcinka
w dniu 24  czerwca 2004 r.

Godzina rozpoczęcia sesji - 10 00
Godzina zakończenia sesji - 13 50

Na stan 15-tu radnych w sesji uczestniczyło  14-tu radnych.
Nieobecny  Wojciech  Lichoń.  

Na sesję Rady Gminy Przewodniczący zaprosił  i bardzo serdecznie przywitał :

1. Radnych Rady Gminy Męcinka,
2. Wójta Gminy,
3. Sołtysów wsi,
4. Mieszkańców gminy.

Otwarcie sesji.

Otwarcia sesji Rady Gminy Męcinka dokonał Przewodniczący Rady Gminy  Stanisław  Prędkiewicz wypowiadając formułę " Otwieram dwudziestą pierwszą sesję Rady Gminy Męcinka". Na wstępie stwierdził, że na stan 15-tu radnych  obecnych jest 14-tu radnych, co stanowi quorum przy którym Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Następnie przedstawił porządek  obrad, który przewidywał :

1. Otwarcie sesji.
2. Zatwierdzenie protokołu z XX sesji.
3. Informacja Wójta Gminy o pracy w okresie od ostatniej sesji.
4. Zgłaszanie interpelacji, wniosków i zapytań.
5. Nadanie statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w   
                    Męcince. 
6. Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie :
         1/ określenia zasad przyznawania świadczeń z pomocy społecznej
         oraz zasad zwrotu wydatków za te świadczenia,
         2/ zwrotu wydatków za usługi opiekuńcze, pomoc rzeczową, zasiłki        
         okresowe i zasiłki celowe przyznawane pod warunkiem zwrotu ,
          3/ zmiany uchwały budżetowej na rok 2004.
7. Sprawy różne :
          - sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
8. Odpowiedzi na interpelacje, wnioski i zapytania.
9. Zamknięcie sesji.

W sprawie  porządku obrad głos zabrał Wójt Gminy Zbigniew Przychodzeń  i zgłosił wniosek aby w punkcie "Sprawy różne" wprowadzić po sprawozdaniu Komisji Rewizyjnej "Sprawy organizacyjne", w którym to punkcie chciałby przedstawić radnym  istotne sprawy.
Innych  wniosków w sprawie porządku obrad nie było. 
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wprowadzenie  zmiany do porządku obrad w punkcie 7 "Sprawy różne" poprzez oznaczenie sprawozdania Komisji Rewizyjnej jako podpunkt 1, a  jako podpunkt 2 zapisać "sprawy organizacyjne" z wniosku  zgłoszonego przez  Wójta  Gminy.
Za  wprowadzeniem zmiany do porządku obrad głosowało 14 - tu obecnych na sesji radnych (jednogłośnie).
Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Gminy Męcinka poprzez  głosowanie wniosła zmianę  do porządku obrad i odczytał  porządek obrad po  zmianie, który przedstawiał się następująco :

1. Otwarcie sesji.
2. Zatwierdzenie protokołu z XX sesji.
3. Informacja Wójta Gminy o pracy w okresie od ostatniej sesji.
4. Zgłaszanie interpelacji, wniosków i zapytań.
5. Nadanie statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w                 
          Męcince. 
6. Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie :
                   1/ określenia zasad przyznawania świadczeń z pomocy społecznej                  
                       oraz zasad zwrotu wydatków za te świadczenia,
              2/ zwrotu wydatków za usługi opiekuńcze, pomoc rzeczową, zasiłki  
                  okresowe i zasiłki celowe przyznawane pod warunkiem zwrotu
               3/ zmiany uchwały budżetowej na rok 2004.
7. Sprawy różne :
          1/ sprawozdanie  Komisji Rewizyjnej,
          2/ sprawy organizacyjne.
8. Odpowiedzi na interpelacje, wnioski i zapytania.
9. Zamknięcie sesji.

Punkt 2 . Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

W sprawie protokołu  z XX sesji, która dobyła się w dniu 31 maja  2004r. radni nie wnieśli  żadnych uwag ani wniosków. Za przyjęciem protokołu z tej sesji głosowało 14-tu obecnych na sesji radnych (jednogłośnie).
Przewodniczący  Rady Gminy stwierdził, że przyjęty został protokół z dwudziestej  sesji Rady Gminy, która odbyła się w dniu 31 maja  2004 r.

Punkt 3. Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie od ostatniej sesji.

W sprawozdaniu   o działalności w okresie między sesjami tj. od dnia 31 maja   b.r,. Wójt Gminy podał następujące informacje :
W dniu 2 czerwca we  Wrocławiu  uczestniczył w konferencji pt." Dolnośląski Inwestorski Tor Przeszkód - bariery administracyjne.
6 czerwca w Sichowie  uczestniczył w Święcie Kwiatu Tulipanowca
7 czerwca we  Wrocławiu  wziął  udział w spotkaniu z Ministrem Rolnictwa na Akademii Rolniczej. W tym dniu uczestniczył również w organizowanych we Wrocławiu obchodach Światowego Dnia Ochrony Środowiska i 15 rocznicy powstania NFOŚ i GW. W dniu 8 czerwca Wrocław spotkania w Urzędzie Marszałkowskim w sprawie dotacji z PAOW na remont szkoły w Męcince, oraz spotkanie w ARiMR w sprawie przyspieszenia prac nad sprawdzeniem procedur przetargowych inwestycji dofinansowanych z SAPARDU.
Otrzymał pismo z Kancelarii Rady Ministrów informujące o otrzymaniu 70 000 zł dotacji na odbudowę drogi Pomocne - Stanisławów.
W dniu 15 czerwca  w Urzędzie Gminy odbyło się posiedzenie Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej na której omawiano sprawy planu zagospodarowania przestrzennego gminy i możliwe kierunki rozwoju.
W dniu 16 czerwca w   Muchowie zorganizował  wspólnie z Urzędem Marszałkowskim spotkanie Wójtów i Burmistrzów z 4 powiatów ( jaworskiego, złotoryjskiego, jeleniogórskiego i kamiennogórskiego). Spotkanie to miało na celu powołanie do życia Partnerstwa Gór i Pogórza Kaczawskiego w celu prowadzenia wspólnej polityki promocji regionu i pozyskiwania środków zewnętrznych na  rozwój. Udział w Partnerstwie jest bezpłatny a środki finanowe na jego funkcjonowanie można pozyskać w 100 % z Unii Europejskiej np. z programu "LIDER +"
W dniu 17 czerwca  w  Legnicy uczestniczył w uroczystej inauguracji  Unii Gmin Śląskich, która została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.
17 czerwca  wydał  Zarządzenie Nr 35/04 o zorganizowanie konkursu na "Najładniejszą zagrodę w gminie Mecinka 2004". Termin zgłaszania kandydatów upływa 30 czerwca, a rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w dniu 18 lipca podczas Muchowskiej Kosy.
18 czerwca  wydał Zarządzenie Nr 36 w sprawie wyborów sołtysa wsi Piotrowice. Dotychczasowy sołtys pan Edward Bigos złożył pisemną rezygnację z dniem 30 czerwca. Zebranie wiejskie w sprawie wyboru nowego sołtysa odbędzie się 8 lipca br. o godz. 19.00.
W tym dniu rozstrzygnięty został  również przetarg na wyłonienie wykonawcy remontu drogi Pomocne - Stanisławów , przetarg wygrała firma COM-D z Jawora.
18 czerwca uczestniczył  w Sesji Rady Powiatu w Myśliborzu, gdzie przeprowadził  również rozmowy z panem Biernatem dyr. ARiMR we Wrocławiu.
W dniach 19 -20 czerwiec uczestniczyłem w obchodach Dni Męcinki
W dniu 21 czerwca we  Wrocławiu w  ARiMR przeprowadził rozmowy w sprawie przedłużających się weryfikacji oraz odbiór zatwierdzonej procedury przetargowej na wodociąg w Piotrowicach.
W dniu 22 czerwca  podpisał umowę z firmą HEMIZ z Prochowic na budowę kanalizacji sanitarnej w Piotrowicach.  W tym dniu uczestniczył w Jaworze w spotkaniu Pracodawców Ziemi Jaworskiej z władzami samorządowymi przedstawicielami Urzędów Pracy z Legnicy i Jawora.      
W dniu  23 czerwca ogłoszony został przetarg  nieograniczony na przewozy  dzieci szkolnych  z terenu  gminy Męcinka.
Podjęto prace nad opracowaniem  planu rozwoju lokalnego i studium wykonalności  do złożenia wniosku  na kanalizację wsi Chełmiec i  inne zadania.
Na zakończenie poinformował  obecnych, że  czynione są starania w celu pozyskania środków pozabudżetowych na zainstalowanie platformy  schodowej służącej do  pochyłego transportu  osób niepełnosprawnych (po schodach).
W sprawie dostosowania ośrodka zdrowia  dla osób niepełnosprawnych oibecna na sesji Kierownik GOZ Jadwiga Woźny oznajmiła , że urządzenie takie należy zainstalować zgodnie z  zaleceniami SANEPID-u do roku 2006, bądź przenieść  wszystkie gabinety lekarskie do pomieszczeń na  parterze.  Na parterze zaś planuje się wynająć pomieszczenia  nieprzystosowane na gabinety lekarskie  dzierżawcy, który  otworzyłby punkt apteczny, gdyż zapotrzebowanie na takie usługi  jest i wpłynie na wzrost  usług, gdyż pacjent po  otrzymaniu recepty będzie miał możliwość jej wykupienia.

W sprawie przedstawionej informacji  Radni zgłosili następujące  zapytania :
Radny Jerzy Prus zwrócił się z zapytaniem dot. spotkania przedstawicieli Unii Gmin Śląskich. Chodziło zgłaszającemu pytanie o fakt, że Unia miała spotkanie inauguracyjne, a nie  zaproszono do udziału  jego jako dodatkowego delegata gminy .
Wójt wyjaśnił, że  dzień przed spotkaniem otrzymał zaproszenie faksem na spotkanie określone "Konferencją prasową".  Nie było to jeszcze walne zgromadzenie , na które to powinni być zaproszeni wszyscy delegaci.
Radny Jerzy Prus - Czy prawdą jest, że są  trudności z  zaplanowaną inwestycją "Budowa wodociągu Pomocne - Kondratów ".
Wójt Gminy stwierdził, że ze strony Urzędu nie ma żadnych niedociągnięć w tym zakresie.
Wyjaśnił, że w  specyfikacji technicznej dot. tego przetargu zawarto warunek aby działalność uczestnika przetargu nie była krótsza niż 10 lat. Wg wytycznych SAPARD-u  istnieje wymóg minimum 5 - ciu lat, nie jest natomiast podana górna granica  działalności firmy.  Warunek ten został zakwestionowany przez 1-go z kandydatów na uczestnika przetargu, który jednak oferty nie złożył. W efekcie okres 10 - cio letni zmieniono na 5 letni powiadamiając z zachowaniem terminów wszystkie firmy, które wykupiły dokumentacje przetargowe. Korespondencja w tym zakresie była  potwierdzona dodatkowym pismem i zachowany został również termin. Obecnie  ARiMR we Wrocławiu dokonuje weryfikacji całości dokumentacji związanej z tym przetargiem.
Następnie radny Jerzy Prus poprosił o wyjaśnienie, czy  powoływanie do życia Partnerstwa jest to prywatna sprawa Wójta, bo jeżeli jest to partnerstwo gmin, jeżeli gmina przystępuje do takiego partnerstwa to należało sprawę tą omówić  z Radą.
Wójt  wyjaśnił, że  organizacja  Partnerstwa  jest na etapie rozmów, na etapie tworzenia, gdy wynegocjowana zostanie treść porozumienia , zostanie ona przedstawiona radnym i wówczas Rada zadecyduje, czy Gmina przystępuje do Partnerstwa. Dodał, że w informacji zasygnalizował, że w takim kierunku podejmuje działania.
Więcej zapytań w sprawie informacji nie było.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy Męcinka przyjęła informację Wójta Gminy o działalności w okresie pomiędzy sesjami do akceptującej wiadomości.

Punkt 4. Zgłaszanie interpelacji, wniosków  i zapytań .

Radni zgłosili następujące interpelacje wnioski i zapytania :
Radna Jolanta Dubińska z Pomocnego
- Świetlica  w Pomocnem jest w opłakanym stanie, przydałoby się ją chociaż pomalować.
Radny Franciszek Rudziec ze Słupa
- Przywieźć jedną wywrotkę kamienia w celu wyrównania  drogi w Słupie,
- Dokończyć udrożnienie rowu przy drodze gminnej ( wyczyszczony został rów na odcinku 350 m, pozostało 80 m). W przypadku nie udrożnienia tego odcinka zostanie zamulony odcinek oczyszczony.
Wójt Gminy wyjaśnił, że  od poniedziałku zatrudnieni w Urzędzie pracownicy interwencyjni jadą  do prac przy drodze Pomocne Stanisławów, tam przeprowadzony będzie remont drogi dlatego też muszą w pierwszej kolejności wykonać niezbędne prace .
Radny Edmund Sekułą z Pomocnego.
- Przy szkole w Pomocnem uszkodzony znak "Uwaga dzieci".
- Na drodze 58 w Pomocnem w samym środku znajduje się dziura , pod którą załamany jest przepust.
Radny Wiesław  Gregulski z Męcinki
- Wyciąć krzaki  przy drodze Męcinka - Chełmiec.
Radny Eugeniusz  Worończak z Chełmca
- Wojewódzki Zarząd Dróg obiecał wyczyszczenie rowów przy drodze wojewódzkiej , gdy gmina ze swojej strony oczyści rowy przy drodze na Jerzyków. Rowy przy drodze gminnej zostały udrożnione, natomiast dalszy odcinek przyległy do drogi wojewódzkiej jest niedrożny i woda płynie drogą.
- Zabezpieczyć dach  na świetlicy w Chełmcu, w dachu tym znajdują się  2 dziury.
Radny Jerzy Głowiak z Chroślic
- Brak odpowiedzi na  interpelacje.
Radna Mariola Mikołajczyk z Przybyłowic
- Był dodatkowy przejazd przez tory równolegle do drogi powiatowej, przejazd ten został rozebrany prze PKP.
- Przy linii kolejowej Nr 137 biegnie rów, który wcześniej był  czyszczony. W chwili obecnej jest zarośnięty , niedrożny i  stojąca woda wylewa się na posesje zalewając piwnice w najbliższym otoczeniu.
- W Przybyłowicach oświetlenie uliczne świeci się do godz. 24-ej, natomiast w Małuszowie świeci się przez całą noc.
- Ponawia wniosek o przeprowadzenie remontu drogi powiatowej biegnącej przez wieś.
Radny Edward Bobowski z Piotrowic
- Uporządkować drogę Piotrowice - Myślibórz. Na drogę tą wywiezione zostały duże ilości śmieci. Z rowu należy wyciągnąć gruz i wyrównarką wyrównać drogę.
Wójt Gminy wyjaśnił, że wyrównarka w tym roku nie zostanie wynajęta. Środki, które planowano wykorzystać na usługi związane z naprawą dróg gminnych trzeba było  przeznaczyć na remont drogi przy udziale środków  z biura usuwania skutków powodzi. Są również prace przygotowawcze przy takich inwestycjach jak m.in. oczyszczenie rowów, dlatego też nie ma do dyspozycji pracowników zatrudnionych w Urzędzie.
Wójt Gminy oznajmił, że jest w stanie dać kamień na  zasypywanie dziur w drogach, natomiast dobrze by było gdyby  mieszkańcy, szczególnie korzystający z tej drogi we własnym zakresie  społecznie  poprzez ubijanie wyrównywali te drogi.
Radny  Jan Krupiński z Sichowa
- Odnośnie remontu świetlicy w Sichowie (budynek po szkole)  otrzymał informację, że będzie remontowana. Ostatnia odpowiedź w tej sprawie  informuje, że świetlica nie będzie remontowana.
- Spowodować wykoszenie  chwastów k/ boiska  w pobliżu szkoły i dokończyć koszenie cmentarza.
Wójt Gminy w sprawie remontu świetlicy wyjaśnił, że  w budynku po szkole mogą   być jedynie pomalowane ściany. Natomiast remont chciałby zrobić przy udziale środków z zewnątrz i na podstawie  opracowanego projektu adaptacji tego budynku.
Radny Franciszek Lulek z Myślinowa
- Zabezpieczyć budynek po byłej szkole w Myślinowie. Przecieka dach .
- Most łukowy na drodze gminnej w Myślinowie grozi zawaleniem.
- Oznakować wyremontowaną drogę na osiedle w Myślinowie. Ustawić znaki nakazu i zakazu.
- Konieczna jest odbudowa przepustu  na kolonię na drodze nr 80 w Myślinowie.
- Konieczne jest udrożnienie (odbudowa) rowów przy drodze gminnej nr 296/2, odkrzaczenie tej drogi oraz naprawa 2-ch przepustów na odcinku k/ cmentarza w Myślinowie.
- Na nowo odbudować trzeba będzie przepust w Muchowie, założono 8 kręgów a należało ich użyć do przebudowy 12.
Sołtys wsi Chełmiec - Maria Dobrydnio
- Przy blokach Nadleśnictwa  po drodze leje się woda.
Sołtys wsi Małuszów  Zbigniew Koźbiał
- Wykosić  pobocza przy drodze gminnej w Małuszowie.

Przewodniczący Rady poinformował obecnych, że na zgłoszone interpelacje, wnioski i zapytania zostaną udzielone odpowiedzi w końcowej części obrad. W przypadku niemożności udzielenia odpowiedzi wyjaśnienie zostanie udzielone na piśmie w terminie 14-tu dni.

Punkt 5. Nadanie statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Męcince.

Przewodniczący Rady poinformował obecnych, że projekt statutu  analizowany był przez Komisję Zdrowia, Oświaty, Kultury i Opieki Społecznej a także przez Komisję Statutową Rady Gminy. Komisje te nie wniosły żadnych uwag i projekt statutu zaopiniowały pozytywnie. Poinformował również, że inicjatywa uchwalenia nowego statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Męcince  wynika przede wszystkim z konieczności wniesienia zmian związanych ze zwiększeniem  wykonywanych zadań nałożonych ustawami na samorządy gmin. W statucie zapisać należało wcześniejsze upoważnienie nadane przez  Radę Gminy  do przyznawania i wypłacania  osobom uprawnionym  dodatków mieszkaniowych a także upoważnienie nadane zarządzeniem Wójta Gminy do  przyznawania i wypłacania  osobom uprawnionym świadczeń rodzinnych. Do poprzedniego statutu ponadto wnoszono wielokrotnie zmiany  i należało go ujednolicić. Następnie zwrócił się z zapytaniem do radnych, czy życzą sobie aby przedstawić  jego treść poprzez odczytanie.
Radni nie wyrazili takiej potrzeby.
Na zapytanie Przewodniczącego nie zgłosili również żadnych uwag ani zapytań w sprawie projektu statutu przedstawionego w materiałach na sesję. 

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie  nadanie statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Męcince, zgodnie z brzmieniem  w przedstawionym w projekcie uchwały.

Za  nadaniem statutu głosowało 13 radnych obecnych na sesji (jednogłośnie). ( W trakcie głosowania na sali obrad nieobecny był radny  Rudziec Franciszek).
Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Gminy Męcinka poprzez głosowanie jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Męcince  i uchwała w tej sprawie Nr XXI/86/04  stanowi załącznik do niniejszego  protokołu.

Punkt 6 . Rozpatrzenie i podjęcie  uchwał .

1/ Jako pierwszy do  rozpatrzenia przedstawiony został projekt uchwały w sprawie określenia zasad przyznawania świadczeń z pomocy społecznej oraz zasad zwrotu wydatków za te świadczenia.
Przewodniczący Rady poinformował obecnych, że Komisja Zdrowia, Oświaty, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie.

Projekt uchwały przedstawiła Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Męcince  Pani Anna Prędkiewicz .

W sprawie projektu  uchwały radni nie zgłosili żadnych  zapytań ani uwag.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad przyznawania świadczeń z pomocy społecznej oraz zasad zwrotu wydatków za te świadczenia w brzmieniu przedstawionym w projekcie uchwały w załączonym do materiałów na sesję.

Za podjęciem uchwały głosowało 12 obecnych na sesji radnych ( jednogłośnie).( W trakcie glosowania na sali obrad nieobecni byli radni : Rudziec Franciszek i  Bobowski Edward).
Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Gminy Męcinka poprzez głosowanie  jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie  określenia zasad przyznawania świadczeń z pomocy społecznej oraz zasad zwrotu wydatków za te świadczenia i uchwała w tej sprawie Nr XXI/87/04  stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

2/ Kolejny projekt uchwały  dotyczył  zwrotu wydatków za usługi opiekuńcze, pomoc rzeczową, zasiłki okresowe i zasiłki celowe przyznawane pod warunkiem zwrotu.
Przewodniczący Rady poinformował obecnych, że projekt tej uchwały   analizowała Komisja Zdrowia, Oświaty, Kultury Sportu i Opieki Społecznej   i projekt  uchwały zyskał pozytywną opinię Komisji.

Projekt uchwały przedstawiła Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Męcince  Pani Anna Prędkiewicz .

Radni nie zgłosili zapytań ani uwag do do przedstawionego projektu uchwały.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie podjęcie uchwały w przedstawionym brzmieniu.
Za podjęciem uchwały głosowało 13-tu obecnych na sesji radnych (jednogłośnie). (W trakcie głosowania na sali obrad nieobecny był radny Franciszek Rudziec).
Przewodniczący Rady stwierdził, że w wyniku glosowania Rada Gminy Męcinka jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zwrotu wydatków za usługi opiekuńcze, pomoc rzeczową, zasiłki okresowe i zasiłki celowe przyznawane pod warunkiem zwrotu i uchwała w tej sprawie Nr XXI/88/09 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

3/ Jako ostatni przedstawiony został projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na rok 2004.

Przewodniczący Rady  poinformował obecnych, że projekt tej uchwały analizowała Komisja Planowania i Budżetu na swoim posiedzeniu i  zaopiniowała  przedstawione zmiany  pozytywnie.

W imieniu Wójta Gminy  projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie  Gminy na rok 2004 przedstawiła Skarbnik Gminy  Mariola Piechocka zgodnie z tekstem jak załączony do materiałów na sesję.
W dalszej kolejności poinformowała obecnych, że oprócz  zmian przedstawionych w projekcie uchwały  zachodzi konieczność wprowadzenia dodatkowo zmiany w planie dochodów, tj.
Zwiększenie w dziale  852 - Pomoc społeczna, rozdział 85295 Pozostała działalność, paragraf  2030 Dotacje celowe przekazane z budżetu  państwa na realizację własnych zadań bieżących  gmin w wysokości 22.000,00 zł - są to środki przeznaczone na  dofinansowanie dożywiania uczniów . Po wprowadzeniu  ww. zmiany plan dochodów zwiększy się ogółem o kwotę 620.111,00 zł .
Przedstawiła , że również należy zwiększyć  wydatki z tego tytułu i zapisać w uchwale budżetowej następująco :
W dziale  852 Pomoc społeczna, rozdział 85295 - Pozostała działalność , paragraf 3110 - Świadczenia społeczne. Następnie poinformowała obecnych, ze w przekazanym projekcie uchwały należy ponadto dokonać zmian w wydatkach zmniejszając je a zarazem zwiększając o kwotę 577,00 zł. Zmiany te dotyczą działu 751 - Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa, rozdziału 75113 - Wybory do parlamentu  Europejskiego, następujących paragrafów :
4110 Składki na ubezpieczenie społeczne - zwiększenie o kwotę 90,00 zł,
4120 Składki na Fundusz Pracy - zwiększenie o kwotę 13,00 zł,
4210 Zakup materiałów i wyposażenia  - zwiększając o kwotę 419,00 zł,
4300 Zakup usług pozostałych - zmniejszając o kwotę 577,00 zł,
4410 - Podróże służbowe krajowe - zwiększając o kwotę 55,00 zł. 
Po wprowadzeniu dodatkowych zmian plan wydatków ogółem zwiększy się o kwotę 770.880,00 zł, natomiast zmniejszy się o kwotę 151.143,00 zł.

W sprawie przedstawionego projektu uchwały wraz z dodatkowymi  zmianami radni nie wnieśli żadnych uwag ani zapytań.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie podjęcie uchwały w przedstawionym przez Panią Skarbnik brzmieniu wraz z dodatkowymi ww. zmianami.
Za podjęciem uchwały głosowało 14 obecnych na sesji radnych.

Przewodniczący Rady  stwierdził, że Rada Gminy Męcinka poprzez glosowanie jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały budżetowej i uchwała w tej sprawie Nr XXI/89/04 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Punkt 7 . Sprawy różne :

1/ Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.

W sprawozdaniu z pracy Komisji Rewizyjnej  Przewodniczący Komisji Eugeniusz Worończak przedstawił następujące informacje :

Komisja w miesiącu czerwcu odbyła 2 posiedzenia.
Na posiedzeniu w dniu 7 czerwca  Komisja zgodnie z planem pracy dokonała   :
1/ Analizy podróży służbowych Wójta Gminy i wydatkowanych środków na ten cel.
2/ Analizy strat finansowych wynikających z użytkowania  wodociągów i kanalizacji na terenie gminy.
3. Przygotowała   plan kontroli dot.  funkcjonowania Gminnej Biblioteki Publicznej i jej filii.
1/ Odnośnie  podróży służbowych Wójta Gminy i wydatkowanych środków na ten cel Komisja ustaliła, co następuje :
W imieniu Rady Gminy obowiązki z zakresu prawa pracy w tej materii wykonuje Przewodniczący Rady Gminy, tj. podpisuje polecenie wyjazdu służbowego a także zatwierdza delegacje do wypłaty.
W okresie od 1 stycznia do 31 maja br. Wójt Gminy odbył 16 podróży służbowych, za które otrzymał zwrot kosztów podróży w wysokości 3.671,29 zł.  Delegacje te łącznie objęły 22 dni.
Z 16 delegacji 11 było delegacjami jednodniowymi, pozostałe  4 delegacje dwudniowymi i trzydniowymi.
Wg otrzymanej informacji wyjazdy służbowe przyczyniły się do pozyskania  dodatkowych środków do budżetu gminy, w tym :
1/ dotacja w wys. do 1.450.000,00 zł na budowę kanalizacji w m. Chełmiec - Piotrowice ( promesa) z programu  SAPARD.
2/ dotacja w wys. do 840.000,00 zł na  budowę wodociągu Pomocne - Kondratów (promesa) z programu SAPARD.
3/ dotacja w wys. do 97.000,00 zł  na remont drogi w Męcince (promesa) z programu SAPARD.
4/ dotacja 400.000,00 zł na odkamienianie gruntów rolnych,
5/ dotacja 40.000,00 zł  na wapnowanie gleb,
6/ dotacja 18.200,00 zł na budowę drogi w Męcince.
Łącznie jest to kwota 2.845.000,00 zł.
Przyjęto do akceptującej wiadomości informację Sekretarza Gminy , że  wyjazdy samochodem służbowym  dałyby większe koszty w związku z dodatkowymi kosztami pracy kierowcy (godziny nadliczbowe, dodatkowy nocleg). Pozytywnie Zaopiniowano informację, że  organizuje się również wyjazdy łączone, co zmniejsza te wydatki.
Komisja analizę podróży podsumowała następująco :
Komisja Rewizyjna zbadała  wyjazdy służbowe Wójta Gminy za okres od 1 stycznia do 31 maja br.
Wyjazdy Wójta Gminy kosztowały średnio w m-cu 730,00 zł. Środki zabezpieczone w budżecie wg prognozy Komisji powinny wystarczyć do końca roku. 
Komisja analizowała sposób  wykonywania  podróży  służbowych autobusem, pociągiem i prywatnym samochodem. Sposób wykonywania  podróży prywatnym samochodem  jest wg Komisji  właściwy a  poza tym skraca czas tych podróży.
2/ Komisja przeanalizowała przedstawione sprawozdanie dotyczące poboru wody i odprowadzania ścieków.
Komisja ustaliła, co następuje :
Na wodociągu  Piotrowice - Chełmiec zanotowano 28,6 % strat  pomiędzy ilością  wody zakupionej  a odczytami wodomierzy odbiorców.
Na wodociągu Małuszów - Przybyłowice straty te są w wys.  34,7 %.
Pozostałe wodociągi nie mają liczników na wyjściu, w związku z czym  straty tego typu nie są możliwe do  stwierdzenia.
Sposób  ściągania należności  Komisja nie uwzględniła z uwagi na brak informacji  na ten temat.
Na odbiór ścieków  wprowadzanych do kanalizacji w Mecince ustalony jest ryczałt . W związku z powyższym stwierdza się, że umowa powyższa jest korzystna dla gminy, gdyż zrzut ścieków  jest wyższy o 7 tys. m 3. Nie można natomiast stwierdzić ile wody zakupili dostawcy ścieków w samej Męcince gdyż wodociąg  jest wspólny dla Męcinki i Chroślic i dodatkowo nie ma licznika na wyjściu.
Zrzut ścieków na kanalizacji Przybyłowice - Małuszów  stanowi 197 %  w stosunku do obciążenia dostawców ścieków fakturami. ( COM-D przyjęła 11.921 m3  ścieków  natomiast  wg wskazań wodomierzy na pobór wody  wprowadzono do kanalizacji 6.036 m3  ścieków.
Komisja przedstawiła następujące wnioski :
1. Komisja Rewizyjna  popiera wniosek Wójta  o powołaniu grupy do obsługi wodociągów i kanalizacji .
2. Komisja wnioskuje o  ponowienie doraźnych kontroli  odbiorców wody.
Ponadto :
3. Skontrolować wszystkie przyłącza bez  względu na fakt, czy jest podpisana umowa na dostawę wody, czy też nie ma takiej umowy, gdyż  przyłącza doprowadzone są do wszystkich budynków.
4. Wyeliminować wycieki  (zwrócić się z apelem do mieszkańców za pośrednictwem sołtysów, aby zauważony wyciek wody zgłaszali natychmiast do Urzędu).
5. Założyć liczniki na pozostałych ujęciach ( nieopomiarowanych) . 
6. W celu wyeliminowania nieścisłości  wynikających   z bardzo dużych rozbieżności  pomiędzy ilością wprowadzonych ścieków a odebranych przez COM-D widzi się konieczność  wprowadzenia mechanizmów kontrolnych.
Na posiedzeniu w dniu 7 czerwca Komisja ustaliła zakres kontroli Gminnej Biblioteki Publicznej  jak niżej :
1/ Zakresy obowiązków bibliotekarek.
2/ Ilość wypożyczeń za rok 2003 i inna statystyka.
3/ Godziny pracy  ( dostępność ).
4/ Organizacja dodatkowej działalności kulturalnej poza pracą związaną z funkcjonowaniem biblioteki.
Termin kontroli Komisji ustalono na dzień 21 czerwca b.r.  , godz. 8.00.

Na posiedzeniu w dniu 21 czerwca br.  Komisja przeanalizowała dane  dotyczące  liczby czytelników i wypożyczeń książek w poszczególnych bibliotekach,  informację nt. zakupu książek i prenumeraty czasopism , informację nt. działalności informatyczno - biograficznej  a także  informację  dot.  pracy i zajęć z dziećmi i młodzieżą, w tym godzin pracy poszczególnych bibliotek. 
Ustalono, że  oprócz  podstawowych zadań statutowych bibliotek tj. gromadzenia, opracowywania, przechowywania i udostępniania zbiorów z uwagi na fakt, że oprócz świetlic wiejskich są to  jedyne placówki kulturalne, które    umożliwiają dzieciom  i młodzieży  spędzić kulturalnie wolny czas. Ustalono, że są to przeważnie zajęcia plastyczne, konkursy o różnej tematyce, wieczornice i imprezy okolicznościowe, gry i zabawy towarzyskie,  wystawy tematyczne,  wieczory opowiadań, zajęcia w kółku teatralnym , zajęcia w kółku recytatorskim, bajki i filmy na video
Przedmiotem kontroli objęto również  zakres i obowiązki kierownika a także zakres działalności placówek i komórek organizacyjnych Gminnej Biblioteki Publicznej w Męcince. 
Ustalono, że  biblioteki wspólnie z organizacjami społecznymi takimi jak : Koło Gospodyń Wiejskich , Radą Sołecką oraz szkołami   organizowały imprezy kulturalne :  Gminna Biblioteka Publiczna , Filia w Piotrowicach i Filia w Przybyłowicach. Nie stwierdzono natomiast aby w organizację takich imprez włączała się filia biblioteki w Pomocnem . Fakt powyższy wynikać może z  absencji chorobowej pracownika, bądź też z braku właściwej współpracy wśród społeczności lokalnej.
Ustalono ponadto, że w miesiącu grudniu Wójt Gminy wydał zarządzenie o przeprowadzeniu inwentaryzacji składników majątkowych w Urzędzie Gminy  i innych jednostkach  gospodarujących sprzętem i majątkiem trwałym zakupionym ze środków budżetu Gminy w Męcince Inwentaryzacją  objęto Gminną Bibliotekę Publiczną a także jej filie, spisu dokonano wg stanu na dzień 31 grudnia 2003 r. Spisane zostało wyposażenie bibliotek a także stan  księgozbiorów.  
W związku z przeprowadzoną kontrolą w zakresie ustalonym przez Komisję Rewizyjną nie  stwierdzono  niedociągnięć w pracy Gminnej Biblioteki i jej filii.
W sprawie przedłożonego sprawozdania radni nie zgłosili żadnych uwag ani zapytań.

2/ Sprawy organizacyjne.

W punkcie tym głos zabrał Wójt Gminy i na wstępie zgłosił wniosek o odwołanie ze stanowiska Skarbnika Gminy Panią Mariolę Piechocką i przedstawił następujące argumenty za jej odwołaniem:
"28 maja 2003 r. - prośba pisemna pani Skarbnik o wprowadzenie  do porządku  obrad  na najbliższej sesji  Rady Gminy punktu o odwołanie jej z funkcji Skarbnika Gminy (bez świadczenia pracy),
22 grudnia 2003 r. pani Skarbnik poinformowała Sekretarza Gminy o tym, że z dniem 7 stycznia 2004 r.  odchodzi z pracy w Urzędzie Gminy w Męcince do Środy Śląskiej, w połowie stycznia wycofała swoją decyzję.
17 maja 2004 r. pani Skarbnik, ( w odpowiedzi na pismo z NFOŚiGW w sprawie odmowy umorzenia dla gminy Męcinka  części pożyczki ok. 100 tys. zł. w propozycji pisma  do Narodowego Funduszu, wytyka  Funduszowi min.  bałagan i chaos :
- " należy zauważyć, że z uwagi na bałagan  panujący w Państwa instytucji...."
- "co świadczy o tym, że w Państwa instytucji panuje chaos", choć jak wynika z korespondencji  2002 r.  nieprawidłowości były po stronie naszego urzędu np. wykonawca  kanalizacji sanitarnej Przybyłowice - Małuszów wystawił  fakturę  w lipcu 2001 r. a większość robót została wykonana  w miesiącu październiku i listopadzie 2001 r. , sytuacji tej do końca nie można wyjaśnić, co stwierdza się w piśmie  Urzędu Gminy  BF 311/23/2002 z dnia  10.04.2002 r.
Udzielenie odpowiedzi  do Funduszu w zaproponowanej przez panią Skarbnik  formie, na pewno nie pomogło by w pozytywnym załatwieniu trwającej jeszcze sprawy o umorzenie 100 tys. zł., natomiast przyczyniłoby się  do znacznego pogorszenia stosunków z Narodowym Funduszem, gdzie będziemy  ubiegać się o następne  dotacje i kredyty".
Następnie poinformował, że 25 maja 2004 r. wytknął  na piśmie  pani Skarbnik niestosowne  zachowanie się podczas rozmowy telefonicznej w dniu 14 maja 2004r. z kierownikiem  Schroniska dla zwierząt w Legnicy,  podczas  której  to rozmowy pani Skarbnik ubliżała  kierownikowi używając słów  wulgarnych (w pisemnym wyjaśnieniu pani Skarbnik pisze , ze nie wyzwała ww. od gnoi i tym podobnych, tylko od gnojka"). Dodał, że zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, pracownika samorządowego obowiązuje zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach min. z obywatelami, a w postępowaniu pani Skarbnik nie sposób dopatrzyć się tej uprzejmości.
W dalszej części wystąpienia poinformował, że dnia 14 czerwca 2004 r. udzielił pani Skarbnik kary upomnienia , za to,  że w dniu  28 maja pojechała samochodem służbowym wraz  z dwoma innymi  pracownikami urzędu na szkolenie do Wrocławia, w którym w ogóle nie uczestniczyła. Szkolenie dotyczyło  między innymi kwestii  finansowych rozliczeń środków przyznanych na remont Szkoły Podstawowej w Męcince w ramach PAOW. Zachowanie takie świadczy o lekceważącym  podejściu do swoich obowiązków i daje zły przykład innym pracownikom.
Następnie stwierdził, że styl pracy pani Skarbnik oraz brak utożsamiania się ze sprawami gminy sprawiły, że dalsza współpraca  jest niemożliwa.
Na zakończenie dodał : "Biorąc pod uwagę pisemne oświadczenie o chęci rozwiązania stosunku pracy wnoszę o odwołanie pani Marioli Piechockiej ze stanowiska Skarbnika Gminy Męcinka.  Przychylenie się  Wysokiej Rady do mojego wniosku pozwoli zatrudnić na stanowisku Skarbnika Gminy osobę, która będzie żyła sprawami gminy, co jest obecnie szczególnie ważne  kiedy staramy się o środki pomocowe z unii Europejskiej, a zaufanie wzajemne jest rzeczą najważniejszą".

W sprawie tej zabrał głos radny Jerzy Prus i stwierdził, że ze zdumieniem słucha tego, co czyta  Pan Wójt. Jest podanych parę faktów, które nie są  dla niego jasne. Czy Pani Skarbnik wysyła pisma na zewnątrz ?, czy wycofane zostało pismo pani Skarbnik o jej odwołanie. Czy była jakaś Komisja dyscyplinarna.

Wójt Gminy wyjaśnił, że dysponuje pismami i dokumentami w tej sprawie, które są do wglądu. Skarbnik jest powoływany a komisja dyscyplinarna dotyczy pracowników mianowanych, czyli pozostałych.  Uważa ponadto, że jego zastępca i pracownicy  muszą mocno ciągnąć  aby były osiągnięte efekty. Stosunek w wielu sprawach pani Skarbnik był bierny.

Radny Jan Krupiński  poprosił aby w tej sprawie wypowiedziała się Pani Mariola Piechocka Skarbnik Gminy.

Pani Mariola Piechocka Skarbnik Gminy  stwierdziła, że zgadza się  z argumentem Wójta, że nie widzi on współpracy. Następnie poinformowała obecnych, że to ona złożyła wniosek o umorzenie pożyczki  z NFOŚiGW w Warszawie. Te osoby, które współpracowały  z NFOŚiGW doskonale pamiętają jak sprawdzana była inwestycja. Dzisiaj oni stwierdzają, że my nie mamy jakiegoś pisma. Dlatego też pismo jej przedstawione  Wójtowi  to jest tylko propozycja odpowiedzi.
Odnośnie nieobecności na szkoleniu wyjaśniła, że było dwóch pracowników na części szkolenia, która to część  dotyczyła zamówień publicznych. Przez cały czas szkolenia miała kontakt telefoniczny z pracownikami i w części dotyczącej  spraw rozliczania inwestycji z dotacji miała zamiar  uczestniczyć w szkoleniu. Oświadczyła, że  rozliczanie inwestycji przy zaangażowaniu środków z Banku Światowego jest jej znane, gdyż Gmina już korzystała ze środków Banku  Światowego. Dodała, że w tym dniu  składała również dokumenty w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tj. dokumenty związane z  rozstrzygnięciem przetargu  na remont drogi w Męcince w związku ze staraniami o  dotacją z SAPARD-u.
Na zakończenie swojej wypowiedzi podziękowała za współpracę. 

Więcej głosów w tej sprawie nie było.

Przewodniczący Rady  poinformował  obecnych, że w chwili obecnej Rada przejdzie do głosowania nad wnioskiem Wójta Gminy o odwołanie Skarbnika Gminy.

Radny Edward Bobowski  zwrócił się z zapytaniem , czego będzie dotyczyło to głosowanie, czy to będzie głosowane w sprawie przyjęcie wniosku zgłoszonego przez Wójta w sprawie odwołania ?

Radca Prawny Józef Kowalski  wyjaśnił, że głosowanie wniosku Wójta oznacza głosowanie nad odwołaniem.

Radny Jan Krupiński zgłosił wniosek  o zarządzenie kilkuminutowej przerwy w obradach.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie  wniosek radnego Jana Krupińskiego. Za wnioskiem głosowało  4-ch radnych, przeciw 10 - ciu  radnych.
Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek w sprawie ogłoszenia przerwy nie przeszedł.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie odwołanie Pani Marioli Piechockiej z funkcji Skarbnika Gminy na wniosek Wójta Gminy.
Za odwołaniem głosowało 10 - ciu  radnych. Przeciw odwołaniu głosowało 4 - ch radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Gminy Męcinka w wyniku głosowania 10 głosów  "za", 4 głosy "przeciw"  odwołała z funkcji Skarbnika Gminy Panią Mariolę Piechocką i uchwała w tej sprawie Nr XXI/90/04 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Ze spraw różnych zgłoszono jeszcze następujące problemy :
Radny Jerzy Głowiak z Chroślic zwrócił się z zapytaniem - Jak  można spowodować zabezpieczenie silosów w opuszczonych gospodarstwach.
Radny Edward Bobowski przedstawił informację z posiedzenia delegatów Izby Rolnej ,  na którym to spotkaniu ustalono min., żeby wystosować apel do rolników  aby nie spieszyli się ze sprzedażą zbóż, gdyż z tego powodu może być ustalona  niska cena.

Punkt 8. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych .

Wójt Gminy poinformował zgłaszających, że odpowiedzi na zgłoszone  na sesji zapytania, wnioski i interpelacje udzielone zostaną na piśmie.  

Punkt 9. Zamknięcie sesji.
Przewodniczący Rady stwierdził wyczerpanie porządku dziennego sesji.
Podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach.
Dwudziestą  pierwszą sesję Rady Gminy Męcinka ogłosił za zamkniętą.

Protokołowała :       Przewodniczący Rady Gminy
Małgorzata  Rodzeń         Stanisław  Prędkiewicz


wersja do wydruku

 



   Panel aktualizacyjny